Dobre vedieť Regióny Prešov

V Poprade vysádzajú viac ako 50 stromov. Ide o náhradnú výsadbu

V Poprade vysádzajú nové stromy. Ilustračné foto. ZDROJ: TASR/Martin Baumann

POPRAD – V Poprade vysádzajú viac ako 50 nových stromov, ide o náhradnú výsadbu za 38 vzrastlých stromov, ktoré v zimnom období mesto muselo vyrúbať. Samospráva na sociálnej sieti informovala, že vykazovali zlý zdravotný stav, boli napadnuté drevokaznými hubami a inými škodcami.

Nová výsadba je vo väčšine prípadov realizovaná v lokalitách, kde stromy odstránili. Ide napríklad o park pri železničnej stanici, ulice Francisciho, MPČĽ, Slovenského odboja, Svätoplukovu či Štefánikovu, Moyzesovu a Ludvika Svobodu. Na výsadbu mesto zvolilo napríklad javory poľné, platany javorolisté, ľaliovníky tulipánokveté, ginko dvojlaločné či kultivary smreka obyčajného a duba letného. Pribudlo tiež niekoľko kusov javora poľného, lipy malolistej a buka lesného.

“Význam stromov v mestskom prostredí je nespochybniteľne významný, pretože produkciou kyslíka a absorbovaním oxidu uhličitého zlepšujú ovzdušie, zachytávajú prach a iné škodliviny. Vyrovnávaním teplotných extrémov, zmierňovaním horúčav, reguláciou teploty a vlhkosti vzduchu stromy zmierňujú klímu. Taktiež pohlcujú hluk a výrazne spomaľujú rýchlosť vetra,” upozornilo mesto s tým, že stromy a kríky zároveň pôsobia ako protihluková stena. Svojimi koreňmi tiež zlepšujú vlastnosti pôdy a pozitívne vplývajú na jej tvorbu. Viažu nimi aj vodu v pôde, fungujú ako špongia a zadržia vodu v krajine. Samospráva bude v dopĺňaní vzrastlej zelene na svojom území pokračovať aj naďalej.