Zahraničné

V Prahe a Plzni sa konali protesty v súvislosti so situáciou v Bielorusku

Demonštranti v Česku. Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

PRAHA – Viac než 400 ľudí sa v sobotu popoludní zhromaždilo v Prahe na demonštrácii proti súčasnej situácii v Bielorusku, ktorú vyvolali minulotýždňové prezidentské voľby v tejto krajine. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz.

Účastníci demonštrácie sa zišli pred sídlom českej Národnej knižnice, odkiaľ sa vydali na pochod mestom. Ľudia niesli transparenty v češtine, angličtine i ruštine s nápismi ako “Lukašenko nie je náš prezident” alebo “Zastavme násilie”. Mnohí účastníci niesli historické bieloruské vlajky. Podporu Bielorusku vyjadril na Twitteri i primátor Prahy Zdeněk Hřib. “Stojíme za slobodným Bieloruskom,” napísal. Praha je podľa neho útočiskom mnohých žiadateľov o azyl, ktorí tam našli lepšie zázemie na život. “Ďaleko lepšie by ale bolo, keby ľudia mohli žiť slobodne vo svojich krajinách a nemuseli utekať za slobodou inam,” napísal.

Demonštrácie sa podľa iDNES.cz konali i v ďalších českých mestách. Vedenie mesta Plzeň sa rozhodlo podporiť demonštrantov v Bielorusku a v sobotu o 12.00 h vyvesilo na budove radnice bieloruskú vlajku. Na mieste bola podľa iDNES.cz i skupina bieloruských študentov, ktorí v Plzni študujú. V Českej republike sa v nedeľu majú uskutočniť dva ďalšie protesty na vyjadrenia solidarity s demonštrantami v bieloruských mestách, pripomína iDNES.cz. Zhromaždenia sa budú konať na Staromestskom námestí v Prahe a na Dominikánskom námestí v Brne o 18.00 h.