Zahraničné Politika

V predčasných voľbách v Kosove zvíťazila opozícia nad bývalými veliteľmi

lbin Kurti (uprostred), líder opozičnej strany Sebaurčenie (Vetëvendosje), oslavuje víťazstvo so stúpencami 7. októbra 2019 v Prištine. Zdroj: TASR/AP

PRIŠTINA – V predčasných parlamentných voľbách v Kosove zvíťazili v nedeľu opozičné strany, ktoré počtom získaných hlasov prekonali niekdajších bojovníkov za nezávislosť, vládnucich od vojny spred 20 rokov. S odvolaním sa na pondelkové takmer úplné výsledky o tom informovala agentúra AP.
Ľavicová nacionalistická strana Sebaurčenie (Vetëvendosje; LVV) získala 26 percent hlasov, o jedno percento viac než konzervatívna stredopravá Demokratická liga Kosova (LDK), vyplýva zo sčítania 96 percent hlasov.

Doteraz vládnuca stredopravá Demokratická strana Kosova (PDK) priznala porážku, keď podľa týchto výsledkov dostala 21 percent hlasov. Jej koaličný spojenec, Aliancia za budúcnosť Kosova (AAK) odchádzajúceho premiéra Ramusha Haradinaja, skončila s 12 percentami.

Desať kresiel v 120-člennom parlamente, vyhradených pre srbskú menšinu, obsadí Belehradom podporovaná Srbská kandidátka. Desať ďalších mandátov je vyčlenených pre iné minority.

“Otvárame novú kapitolu pre našu republiku… po tomto veľkom víťazstve, ktoré je viac vaše než naše,” vyhlásil líder LVV a kandidát na premiéra Albin Kurti pred tisícami stúpencov, ktorí sa v nedeľu večer zišli v centre Prištiny.

Nedeľňajšie voľby sa konali v čase výziev, aby kosovskí lídri obnovili so Srbskom dialóg o normalizácii vzťahov, uviaznutý po tom, ako predošlá vláda zaviedla stopercentné clo na tovar zo Srbska.

Kurti (44) teraz musí vytvoriť vládnu koalíciu. Zatiaľ sa nevyjadril k tomu, ako chce vyriešiť otázku rozhovorov s Belehradom. Jeho strana pritom využívala v parlamente extrémne metódy ako vypúšťanie slzotvorného plynu a hádzanie fliaš s vodou na protest proti dohodám so Srbskom.

Predčasné voľby v Kosove sa konali po júlovej rezignácii predsedu vlády Haradinaja. Bývalý veliteľ Kosovskej oslobodzovacej armády (UČK) odstúpil, keď ho predvolali vypovedať pred súd pre vojnové zločiny spáchané v Kosove. Odvtedy bol vo funkcii ako dočasný premiér, ktorý doviedol krajinu k voľbám.

Už pred jeho rezignáciou však hlavné politické strany viedli ostré politické spory v prakticky všetkých kľúčových otázkach.