Politika Zahraničné

V primárkach v štáte Washington zvíťazil Joe Biden

V primárkach v štáte Washington zvíťazil Joe Biden. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Víťazom minulotýždňových primárok v súboji o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany v americkom štáte Washington sa stal bývalý viceprezident Joe Biden. Po takmer týždni sčítavania hlasov o tom informovala v pondelok agentúra AP.

 

V rámci druhého tzv. volebného superutorka sa demokratické primárky konali 10. marca v šiestich štátoch. V piatich z nich – Michigane, Mississippi, Missouri, Idahu a Washingtone – zvíťazil Biden. Jeho rival Bernie Sanders uspel iba v Severnej Dakote.

O najvyšší počet delegátov (125) sa bojovalo v Michigane. Sanders dúfal, že sa mu tam podarí zvíťaziť, od čoho si sľuboval oživenie svojej kampane po neúspešnej sérií primárok v rámci prvého volebného superutorka.

V štyroch štátoch Arizona, Ohio, Illinois a Florida by sa mali konať primárky v utorok. Guvernér štátu Ohio Mike DeWine požiadal na súde z dôvodu koronavírusovej krízy o odklad primárok vo svojom štáte do 2. júna, avšak sudca to v pondelok zamietol.

V primárkach si občania USA vyberajú straníckych kandidátov, ktorí sa budú v novembri uchádzať o prezidentský úrad. Republikán Trump dúfa, že zvíťazí nad demokratickým kandidátom a bude vládnuť druhé funkčné obdobie.