Kauzy Domáce

V prípade Bašternákovho majetku súd zrejme rozhodne v máji

Ladislav Bašternák. Zdroj: TASR/Martin Bauman

BRATISLAVA – V prípade prepadnutia majetku právoplatne odsúdeného podnikateľa Ladislava Bašternáka, kde Okresný úrad (OÚ) Bratislava nedávno ustanovil správcu konkurznej podstaty, Okresný súd (OS) Bratislava I predpokladá, že vydá rozhodnutie v polovici mesiaca máj.

 

Súd postupuje v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona číslo 7/2005 Zbierky zákonov o konkurze a reštrukturalizácii (ZKR), keď súd bude rozhodovať v lehote určenej v ustanovení paragrafu 107a ZKR s prihliadnutím na zaťaženosť súdneho oddelenia rozhodujúceho v predmetnej právnej veci. TASR o tom vo štvrtok informoval hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak.

“Súd predpokladá, že vydá rozhodnutie v polovici mesiaca máj 2019. Súd opätovne uvádza, že všetky vydané rozhodnutia budú zverejnené v súlade s ustanovením paragrafu 199 ZKR vo verejne prístupnom obchodnom vestníku (OV), kde je možné nahliadnuť. Z tohto dôvodu, ako aj z dôvodu ochrany procesných práv účastníkov konania súd zotrváva na stanovisku, že do momentu rozhodnutia a následného zverejnenia v OV súd nebude svoje úkony ani akékoľvek informácie v uvedenej právnej veci zverejňovať iným spôsobom,” zdôraznil hovorca.

Momentálne za mrežami

Bašternáka v kauze neodvedenia dane a poistného odsúdil 14. marca trojčlenný senát odvolacieho KS v Bratislave na nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody. Odpykať si ho má v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Bašternákovi zároveň prepadol majetok v prospech štátu, keďže spôsobil škodu v značnom rozsahu. Podnikateľ sa sám prihlásil v bratislavskom Justičnom paláci, aby nastúpil na výkon trestu odňatia slobody, ktorý aktuálne vykonáva vo väzení v Dubnici nad Váhom.

Bašternák za posledné dva mesiace prepísal podľa RTVS viaceré nehnuteľnosti na manželku. Ide o apartmánový dom na Donovaloch, dom na Slavíne, byty a nebytové priestory v komplexe Bonaparte, nehnuteľnosti vo Five Star Residence a na Tupého ulici v Bratislave.

Polícia nedávno podnikateľa obvinila v inej kauze neodvedenia dane a poistného. Voči obvineniu podal jeho právny zástupca Peter Filip sťažnosť na príslušný útvar Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).