Politika Domáce

V prípade Grendela Okresný súd Bratislava I ešte nevypracoval uznesenie, ktorým berie na vedomie späťvzatie obžaloby

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Okresný súd (OS) Bratislava I zatiaľ nemohol vypracovať uznesenie, ktorým berie na vedomie späťvzatie podanej obžaloby Krajskej prokuratúry (KP) Bratislava na poslanca Národnej rady SR Gábora Grendela. 

KP vzala späť podanú obžalobu koncom februára s tým, že musí preveriť vierohodnosť svedkov aj v kontexte s listinnými dôkazmi. “Predmetné uznesenie zatiaľ nie je vyhotovené z dôvodu dlhodobej práceneschopnosti zákonného sudcu,” uviedol pre TASR hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak. Pôvodne bola obžaloba podaná 13. februára náhodným výberom pridelená zákonnému sudcovi Rolandovi Keménymu. KP po späťvzatí obžaloby uviedla, že nemožno vylúčiť aj také skutkové a právne zistenia, ktoré budú opätovne viesť k podaniu obžaloby poslanca.

V roku 2016 bola na návrh obžalovaného Mariana Kočnera predvolaná na policajný výsluch bývalá novinárka Martina Ruttkayová. Tá podľa Gábora Grendela informovala vyšetrovateľa o tom, že jej poslanec dodal policajné dokumenty o bankových prevodoch Mariana Kočnera.

Z komunikácie Kočnera cez aplikáciu Threema vyplýva, že Ruttkayová mala s Marianom Kočnerom komunikovať a zháňať od neho svoju svedeckú výpoveď. Exsiskárovi Petrovi Tóthovi mal Kočner zase napísať o obavách, že Ruttkayová povie polícii, že bola na výpoveď proti Grendelovi nahovorená. Autenticitu komunikácie potvrdil neprávoplatným rozsudkom Špecializovaný trestný súd (ŠTS).

Marian Kočner bol senátom ŠTS 27. februára neprávoplatne odsúdený za falšovanie zmeniek na 19-ročný trest odňatia slobody. Obžalovaný je aj z vraždy novinára Jána Kuciaka.