Politika Spoločnosť Domáce

Lučanský prehovoril o prípade týkajúcom sa Smeru-SD

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – (TASR, Redakcia) V prípade trestného stíhania bývalého premiéra a predsedu Smeru-SD Roberta Fica pre výroky o odsúdení exposlanca ĽSNS Milana Mazureka za jeho vyjadrenia o Rómoch sa čaká na znalecké skúmanie. Na základe neho vyšetrovateľ rozhodne, ako bude ďalej postupovať. Na tlačovej konferencii to povedal policajný prezident Milan Lučanský.

Aktualizované 19:25 o stanovisko polície

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik koncom minulého roka zrušil uznesenie o Ficovom obvinení. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil expremiéra z troch trestných činov. Išlo o hanobenie národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti v súbehu s trestným činom schvaľovania trestného činu. V prípade odsúdenia hrozí Ficovi trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Mazurek čelil obžalobe pre jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v rádiu. Na základe právoplatného rozsudku Najvyššieho súdu SR prišiel v septembri o poslanecký mandát. Fico na jeho odsúdenie za hanobenie národa, rasy a presvedčenia následne vo videu na sociálnej sieti reagoval s tým, že povedal to, čo si myslí takmer celý národ.

OPRAVA: Polícia na svojom Facebooku neskôr uviedla, že nie je pravda, že v prípade trestného stíhania Fica sa čaká na znalecké skúmanie, ako uvádzajú médiá. “Dávame na pravú mieru, že obvinenie R.F. bolo zrušené prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry po preskúmaní sťažnosti obvineného. Gen. Milan Lučanský sa vyjadroval k medializovanému prípadu, kde sa čaká na znalecké skúmanie, ale nie je tu obvinená žiadna konkrétna osoba. Ide o trestné oznámenie o fotografii z facebookového profilu Ľuboša B., kde je fotka červenej hviezdy, kosáka a kladiva ako darček k narodeninám od R.F.,” uviedla polícia.