Zahraničné Spoločnosť

V prístave v Bejrúte sú podľa experta stále nebezpečné chemikálie

Zdroj: TASR / AP

BEJRÚT – Chemici a hasiči pracujú na zabezpečení najmenej 20 kontajnerov s potenciálne nebezpečnými chemikáliami v zničenom prístave libanonského hlavného mesta Bejrút, keďže zistili, že z jedného kontajnera uniká chemikália. V pondelok to pre tlačovú agentúru AP povedal člen francúzskeho odpratávacieho tímu.

 

Niektoré kontajnery sa prederavili pri minulotýždňovom smrtiacom výbuchu, ktorý zasiahol prístav a celú libanonskú metropolu, spresnil nadporučík a francúzsky chemik Anthony nachádzajúci sa priamo na mieste. Agentúra nemohla uviesť jeho celé meno, pretože to nedovoľuje politika vlády.

Francúzski a talianski odborníci na chemikálie pracujúci v troskách prístavu zatiaľ identifikovali vyše 20 kontajnerov s obsahom nebezpečných chemikálií, dodal Anthony.

“Spozorovali sme kontajnery so symbolom chemického nebezpečenstva. A potom sme si všimli, že z jedného uniká látka,” vysvetlil.

Experti pracujú spolu s libanonskými hasičmi na zabezpečení všetkých kontajnerov a analyzujú ich obsah. “Musíme všetko vyčistiť a umiestniť do bezpečia,” uviedol Anthony.

Nepovedal, o aké chemikálie ide a ani ďalšie podrobnosti. Libanonskí predstavitelia sa k prípadným rizikovým chemikáliám v prístave nevyjadrili.

“V iných kontajneroch sa nachádzajú aj ďalšie horľavé tekutiny, sú tam tiež batérie a ďalší druh výrobkov, ktoré môžu zvýšiť riziko možného výbuchu,” doplnil Anthony s tým, že obrovské kontajnery sú porozhadzované po celom prístave a vymrštila ich veľká sila explózie.

 

Zdroj: TASR / AP / Hassan Ammar

Nie je jasné, či sú v ostatných zónach prístavu nejaké ďalšie potenciálne nebezpečné kontajnery. Francúzskym a talianskym odborníkom pridelili konkrétnu zónu, ktorú majú preskúmať a postarať sa o jej bezpečnosť.

Výbuch v bejrútskom prístave nastal minulý utorok a zabil najmenej 160 ľudí, ďalších okolo 6 000 zranil. Explóziu údajne spôsobil požiar, ktorý zapálil aj 2750 ton vysoko nestabilného dusičnanu amónneho, uskladneného v prístave. Nachádzal sa tam od roku 2013, ale za slabých bezpečnostných opatrení, hoci na jeho nebezpečenstvo viacerí upozorňovali.

Chemici patria k veľkému počtu francúzskych záchranárov, ktorí prišli pomôcť s pátraním po telách, liečbou ranených a odpratávaním následkov výbuchu. V Bejrúte je aj takmer 50 francúzskych policajtov, ktorí pomáhajú vyšetrovať, čo presne sa stalo.