Spoločnosť Zahraničné

V prístave v Hongkongu držia výletnú loď, ktorou cestovali ľudia s koronavírusom

V prístave v Hongkongu držia výletnú loď, ktorou cestovali ľudia s koronavírusom. Zdroj: SITA / AP

HONGKONG – Výletnú loď s vyše 1800 cestujúcimi zadržali v hongkonskom prístave Kai Tak po tom, ako čínske úrady oznámili jej prevádzkovateľovi, že u troch z predošlých cestujúcich testy potvrdili nákazu novým druhom koronavírusu. Informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na miestnu rozhlasovú a televíznu stanicu RTHK.

 

Výletná loď dorazila do Hongkongu v stredu ráno. Taiwanské úrady jej predtým odmietli povoliť vstup do prístavu Kao-siung ležiaceho na juhu tohto ostrovného štátu.

Hlavný hongkonský prístavný hygienik uviedol, že situáciu na lodi preverujú, pričom sa vykonávajú “náležité testy” a sterilizácia. Troch členov posádky s horúčkou previezli na izolačné oddelenie jednej z nemocníc v Hongkongu a stav ďalších vyše 20, ktorí hlásili príznaky nákazy, zdravotníci posudzujú.

Hovorca plavebnej spoločnosti pre RTHK povedal, že infikované osoby sa nachádzali na lodi spolu s ďalšími 4000 cestujúcimi v období od 19. do 24. januára.

V Japonsku predtým prebiehal skríning zdravotného stavu viac ako 3700 pasažierov a posádky inej výletnej lode z dôvodu, že sa ňou plavil aj muž z Hongkongu, u ktorého bol potvrdený výskyt nového koronavírusu.

Počet potvrdených úmrtí v dôsledku nákazy novým druhom koronavírusu stúpol v Číne v stredu na najmenej 490 a počet prípadov nákazy prekročil 24.000.

Ľudia prichádzajúci z Číny pôjdu na 14 dní do karantény

Každý, kto sa do Hongkongu vráti zo zvyšku Číny, pôjde na 14 dní do povinnej karantény. Toto opatrenie, ktoré má zabrániť šíreniu nového koronavírusu, začne platiť v sobotu, informovala v stredu podľa agentúry AFP správkyňa Hongkongu Carrie Lamová.

Lamová neuviedla ďalšie detaily o tom, ako bude toto opatrenie implementované do praxe, povedala však, že nové informácie budú zverejnené v nasledujúcich dňoch.

“Toto opatrenie je tvrdé. Verím však, že po tom, ako oznámime, že všetci, čo prídu z Číny, musia ísť od 8. februára na 14 dní do karantény, sa počet prichádzajúcich zníži,” vyhlásila Lamová.