V Rakúsku zhabali desiatky zbraní určených pre pravicových extrémistov v Nemecku

VIEDEŇ – Rakúska polícia zhabala v stredu desiatky zbraní a viac než 100.000 nábojov, ktoré mali byť sčasti použité na vytvorenie extrémistického krajne pravicového oddielu domobrany v Nemecku. Oznámil to v sobotu na tlačovej konferencii vo Viedni rakúsky minister vnútra Karl Nehammer, informovala agentúra DPA.

Polícia zadržala štyroch mužov a jednu ženu. Podľa informácií denníka Kurier bol medzi zadržanými osobami aj muž, ktorý bol úradom už v minulosti známy pre svoje krajne pravicové aktivity a bol odsúdený na dlhoročný trest väzenia. Podľa Michaela Mimru z viedenskej kriminálnej polície išlo o 53-ročného Rakúšana. Dve osoby zatkli v juhonemeckej spolkovej krajine Bavorsko, dodal Mimra. Vyšetrovanie prebieha aj v Severnom Porýní-Vestfálsku.

Polícia zaistila na jednej adrese vo Viedni a v sklade v okrese Korneuburg v Dolnom Rakúsku dovedna 76 poloautomatických a automatických zbraní, 14 ručných zbraní, viac ako 100.000 nábojov rôznych kalibrov, ako aj šesť ručných granátov a rôzne typy výbušnín. Zbrane, ktoré sčasti pochádzali s balkánskych vojen, boli zabalené a pripravené na predaj na nelegálnom darknete. O tom, na aké účely majú byť zbrane použité, informoval vyšetrovateľov jeden z podozrivých.

Zbrane sa podarilo nájsť v rámci akcie zameranej proti pašovaniu omamných látok z Nemecka do Rakúska, doplnil Mimra. V Nemecku v rámci akcie odhalili niekoľko kilogramov drog. Nákup zbraní bol financovaný z drogovej trestnej činnosti, čo je podľa Nehammera bežnou praxou medzi členmi extrémistickej scény – či už medzi neonacistami alebo islamistami.

Podľa viedenského policajného prezidenta Gerharda Pürstla išlo o najväčší balík zbraní, ktorý sa polícii podarilo zaistiť za posledné desaťročia. Každú zo zbraní musia teraz preskúmať odborníci a zistiť, či sa na nich nenachádzajú stopy dokazujúce, že zbrane mohli byť použité pri páchaní zločinov v celej Európe.

Ako vyplýva z doterajšieho stavu vyšetrovania, cieľom bolo pomocou zbraní vytvoriť v Bavorsku pravicovo-extrémistické milície. Nehammer v tejto súvislosti spomenul sieť vyšetrovateľom známych neonacistov a členov hnutia ríšskych občanov (Reichsbürger). Ďalšie vyšetrovanie prebieha v úzkej spolupráci oboch krajín.

Viac o téme: extrémisti, Nemecko, polícia, Rakúsko, zbrane, zhabanie

Súvisiace články