Politika Zahraničné

V rokovaniach o brexite nedošlo k žiadnemu pokroku, myslí si europoslanec Weber

V rokovaniach o brexite nedošlo k žiadnemu pokroku, myslí si europoslanec Weber. Zdroj: SITA/AP

ŠTRASBURG – Ani necelých šesť týždňov pred termínom brexitu nedošlo v rokovaniach medzi EÚ a Britániou k žiadnemu pokroku. Uviedol to v utorok šéf frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente Manfred Weber.

 

“Žiaden pokrok nie je. Celkom iste, je to jasné,” povedal novinárom v Štrasburgu Weber, ktorého ľudovci sú najsilnejšou frakciou v europarlamente. Informovala o tom agentúra AP.

Pondelkový pracovný obed britského premiéra Borisa Johnsona s dosluhujúcim predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom v Luxemburgu bol “nevyužitou šancou”, domnieva sa Weber.

Podľa neho nebol možný nijaký posun ohľadne obsahu, keďže “britská strana nepredložila na rokovania žiaden návrh”.

Označil pritom za komické, že momentálne otázku brexitu prerokúva len Európsky parlament, keďže zasadnutie britského parlamentu je z Johnsonovej iniciatívy prerušené až do 14. októbra.

Na pondelkovom stretnutí v Luxemburgu sa zúčastnili aj hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier a britský vyjednávač pre brexit David Frost.

Juncker sa však po skončení schôdzky vyjadril, že Británia ešte nepredložila schodné riešenie, ale EÚ je podľa neho stále otvorená ďalším rokovaniam. Podľa britskej vlády sa obaja lídri dohodli, že rozhovory o brexite “treba zintenzívniť” a poverení predstavitelia sa budú stretávať každý deň.