Domáce Kauzy Top

V roku 2018 sa na súdoch uzavrelo viacero sledovaných káuz

Ladislav Bašternák sa proti verdiktu súdu odvolal. Zdroj: TASR/Martin Bauman

BRATISLAVA – V priebehu roka 2018 sa na slovenských súdoch právoplatne alebo neprávoplatne uzavrelo viacero sledovaných káuz. Príkladom je kauza “nástenkový tender”. Najvyšší súd SR v novembri v tomto prípade potvrdil vinu exministrov výstavby a regionálneho rozvoja Mariána Janušeka a Igora Štefanova.

 

Janušek by si mal odsedieť trest 11 rokov, čo je o rok menej, ako mu pôvodne vymeral Špecializovaný trestný súd, a Štefanov deväť rokov. Obaja zároveň dostali finančný trest 30 000 eur a zákaz päť rokov pôsobiť vo verejných funkciách. Oboch v nasledujúcich dňoch eskortovali do výkonu trestu. Prípad sa datuje ešte do roku 2007. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja vtedy zverejnilo oznam o tendri na reklamné služby v hodnote 3,6 miliardy vtedajších korún len obmedzeným spôsobom. Ponuku zaslalo len jedno konzorcium, ktoré následne vyhralo. Dvoch ministrov za SNS stála kauza postupne kreslo, najskôr Janušeka a neskôr aj Štefanova, ktorý ho nahradil. Tender neskôr zrušili, konzorcium však na ňom údajne stihlo zarobiť viac ako tri milióny eur.

Verdikty nad “sýkorkami”

Rovnako najvyšší súd v júni správoplatnil tresty pre vedenie zločineckej skupiny sýkorovcov. Šéf skupiny Róbert Lališ, známy ako Kýbel, a člen skupiny Ivan Cupper, prezývaný Vincko, si vo väzení podľa verdiktu odsedia doživotné tresty. Ďalší člen skupiny Martin Bihári, prezývaný Rus, dostal trest 23 rokov. Súd potvrdil aj vinu Alojza Kromku, zvaného Lojzo Čistič. Súd mu však trest neuložil, keďže si už odpykáva doživotný trest. Takisto doživotný trest následne v novembri najvyšší súd potvrdil aj Jozefovi Roháčovi. Súd uznal „sýkorky“ vinnými zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z vrážd, všeobecného ohrozenia a iných trestných činov. Obžalovaní sa priamo alebo ako spolupáchatelia či účastníctvom podieľali na zavraždení bratov Diničovcov, Romana Deáka, Miloša Piliara, Alojza Házyho a Dalera Hlavačku. Podľa svedkov Lališ sa šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bosa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997. Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Živili sa vydieraním, výpalným, vraždami a inou kriminálnou činnosťou.

Na snímke Filip Rybanič, asistent poslanca za SaS Jozefa Rajtára. FOTO: TASR – Jakub Kotian

Kaliňák verzus Rybanič

Zatiaľ neprávoplatne sa na Okresnom súde Bratislava V skončil prípad poslaneckého asistenta Filipa R. Súd uznal v septembri asistenta poslanca Jozefa Rajtára za vinného z trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Samosudkyňa mu zároveň uložila trest odňatia slobody na tri roky s podmienečným odkladom na päť rokov s probačným dohľadom. Zároveň sa má ospravedlniť poškodenému exministrovi Robertovi Kaliňákovi, ktorého účty si podľa obžaloby ako zamestnanec banky nezákonne prezeral. Obžalovaný na mieste podal odvolanie.

Bašternák sa odvolal 

Odvolanie proti verdiktu súdu podal aj obhajca podnikateľa Ladislav Bašternák Toho Okresný súd Bratislava II odsúdil v novembri na päť rokov nepodmienečne. Na rovnaký čas má tiež zákaz podnikať. Ladislav Bašternák od minulého roka čelil obvineniu z neodvedenia daní a poistného. Podľa výsledkov policajného vyšetrovania cez firmu BL-202 v roku 2012 kúpil sedem bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur. Skutočná suma však bola údajne nižšia. Podľa vyšetrovateľa si podnikateľ ako konateľ spoločnosti BL-202 v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dva milióny eur. Ladislav B. si po vznesení obvinenia uplatnil inštitút takzvanej účinnej ľútosti a daňovému úradu spomenutú čiastku zaplatil, napriek tomu bola na neho podaná obžaloba. Súd konštatoval poľahčujúcu okolnosť, že viedol pred skutkom riadny život a sumu doplatil.

Inda Nishita pustili

Neprávoplatne oslobodený bol zase v kauze smrteľného pobodania obžalovaný slovenský občan indického pôvodu Nishit T.. Okresný súd Bratislava I v októbri skonštatoval, že konanie obžalovaného napĺňa podmienky a atribúty nutnej obrany. Súd zároveň vydal príkaz na prepustenie obžalovaného z väzby. Incident sa odohral v októbri 2017 v nočných hodinách v centre Bratislavy. Obžalovaný sa dostal s dvoma mužmi do fyzického konfliktu, pričom Nishit T. následne použil nôž. Poškodenému Branislavovi spôsobil zranenia na krku, ktorým podľahol. Zároveň nožom poranil na brade a hrudi aj jeho kamaráta Volodymyra. Nishita T. zadržali policajti po niekoľkých desiatkach minút. Pred súdom obžalovaný argumentoval, že išlo o sebaobranu pred rasistickým útokom. Odvolanie v tomto prípade podal prokurátor.