Spoločnosť Domáce Top

V roku 2019 nás čakajú tri predĺžené víkendy. Výnimočný štátny sviatok už v pláne nie je

Už v nedeľu nás čaká sviatok Troch kráľov. Zdroj: Glob.sk/Dávid Duducz

BRATISLAVA – Slováci sa počas roka 2019 môžu opäť tešiť aj na niekoľko dní voľna. Okrem víkendov nás čaká 15 dní, počas ktorých si pripomenieme významné miľníky našich dejín, politické udalosti ale aj kresťanské tradície. O piatich dňoch hovoríme ako o štátnych sviatkoch, zvyšných desať nazývame dňami pracovného pokoja. Kalendár predpovedá tri predĺžené víkendy, štyri dni voľna si však mnohí ani nevšimnú. Pripadli totiž na nedeľu. 

 

Nový rok sa ešte len začal a už máme jeden štátny sviatok za sebou. 1. januára sme si pripomenuli Deň vzniku Slovenskej republiky. Ďalší deň pracovného pokoja nás čaká už túto nedeľu, kedy je v kalendári Zjavenie pána, alebo ako bežnejšie hovoríme Troch kráľov. Tradične sa v tento deň odzdobuje vianočný stromček a vianočné obdobie sa oficiálne končí.

Po Troch kráľoch sa najbližšieho voľna dočkáme až v apríli. Doma však pobudneme o niečo dlhšie. Do práce sa nejde tradične na Veľký piatok (19.4.) a Veľkonočný pondelok (21.4).

Tri predĺžené víkendy

Májové dni pracovného pokoja pripadli tento rok na stred týždňa. Sviatok práce bude v stredu 1. mája a Deň víťazstva nad fašizmom o týždeň neskôr 8. mája. V júni nás voľné dni nečakajú. Ďalšieho oddychu sa dočkáme až v júli. Sviatok Svätého Cyrila a Metoda pripadne na piatok 5. júla, pracujúci si tak predĺžia víkend.

Ďalšieho voľna sa dočkajú, až keď sa budú školákom končiť letné prázdniny. V kalendári sú na prelome augusta a septembra dva štátne sviatky. Výročie SNP, ktoré oslavujeme 29. augusta pripadlo tento rok na štvrtok. Deň Ústavy Slovenskej republiky 1. septembra bude v nedeľu. Školáci tak do nového roka nastúpia od pondelka.

Sedembolestná Panna Mária pripadá tiež na nedeľu. Pripomenieme si ju tradične 15. septembra. Posledný predĺžený víkend v tomto roku nás čaká v novembri. V piatok 1. novembra máme v kalendári Sviatok všetkých svätých. Posledným štátnym sviatkom bude aj v tomto roku 17. november, kedy si pripomenieme Deň boja za slobodu a demokraciu. Tentoraz pripadol na nedeľu.

Na záver roka si dni pracovného pokoja užijeme počas Vianoc. Štedrý deň bude tentokrát v utorok, 1. a 2. sviatok vianočný následne v stredu a vo štvrtok.

Výnimočný sviatok už v pláne nie je

Počas roka 2018 sme si mohli užiť jeden deň voľna navyše. Išlo však o jednorazovú záležitosť a opakovať sa zrejme nebude. Parlament schválil špeciálny štátny sviatok pri príležitosti 100. výročia podpisu Martinskej deklarácie. Týmto dokumentom sme  sa 30. októbra 1918, dva dni po vzniku Československej republiky, k tomuto novému štátu oficiálne prihlásili aj my.

Nakúpite len na pumpách

Počas sviatkov si oddýchneme od práce. Ak by ste však potrebovali nakúpiť, musíte tak urobiť o deň skôr. Počas sviatkov môžu byť otvorené len pumpy, obchody so suvenírmi, lekárne a obchody na letiskách a staniciach. Výnimkou sú zariadenia, kde si voľný deň odpracujú majitelia alebo ich blízki príbuzní.