Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

V rómskych osadách to môže byť dramatické a rýchle. Koronavírus ukazuje na dlhodobé problémy

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – Koronavírus ohrozuje všetkých. Nezáleží na rase, etnicite, bydlisku či veku, každá skupina obyvateľstva je v ohrození. Niektoré však môžu byť pri nákaze časovanou bombou. Zdravotníci varujú najmä pred šírením nákazy medzi príslušníkmi marginalizovaných rómskych komunít. Štát zatiaľ o tejto téme hovorí, konkrétny postup však nepredstavil. 

 

Na Slovensku žije približne 400-tisíc obyvateľov rómskej národnosti. Väčšina z nich je viac či menej integrovaná do spoločnosti a preto sú ohrození rovnako ako väčšinové obyvateľstvo. Problematické však môžu byť vylúčené komunity, ktoré žijú vo vlastných osadách či na okraji obcí. Tam častokrát chýba prístup k vode a absentujú aj základné hygienické návyky. V prípade, že by sa do takýchto komunít dostal nový koronavírus, mohlo by to spôsobiť značné problémy. Okrem iného aj preto, že viaceré výskumy zdravotníckych organizácií v minulosti potvrdili, že práve takéto komunity sú náchylnejšie na infekčné ochorenia dýchacích ciest. Navyše sa obyvatelia takýchto osád dožívajú nižšieho priemerného veku, ohrození sú preto aj mladší ľudia ako medzi väčšinovým obyvateľstvom.

V takýchto komunitách pritom nie je výnimočné, že pod jednou strechou žije niekoľko generácií a že v jednej izbe spáva väčšie množstvo ľudí. V prípade nákazy by tak mohlo byť problematické určiť, s kým sa nakazená osoba stretla a koho ohrozila. Rizikoví sú aj obyvatelia, ktorí pracujú v zahraničí. Treba dôsledne dbať na to, aby dodržiavali povinnú karanténu.

Dôležitá je prevencia

Práve pre vyššie opísané riziká je dôležité zaoberať sa preventívnymi opatreniami, ktoré by mohli zabrániť katastrofickému scenáru. Na úrovni regiónov sa tak starostovia ale aj úradníci z Regionálnych úradov verejného zdravotníctva snažia vylúčeným komunitám vysvetliť, akým spôsobom by mali upraviť svoje správanie aby sa vyhli nákaze. Kompetentní ale aj dobrovoľníci sa snažia do osád distribuovať čo najviac rúšok a ochranných pomôcok. Aj oni však majú problémy, pretože sa z dôvodu chýbajúcich ochranných pomôcok musia vyvarovať masívnejšej práci v teréne s ohrozenými občanmi.

Zdroj: TASR / AP Photo / Wilfredo Lee

Štát zatiaľ konkrétne opatrenia nepredstavil. “V  spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR boli  a sú všetky potrebné  informácie zverejnené na webových stránkach príslušných regionálnych úradov verejného zdravotníctva, resp. zaslané aj  priamo na obce s rómskym, rusínskym, ukrajinským a nemeckým obyvateľstvom,” odpovedalo ministerstvo zdravotníctva na otázku, aké opatrenia boli zavedené, aby sa zabránilo šíreniu vírusu v osadách.

“Riziká , ktoré by mohlo mať prepuknutie pandémie v marginalizovaných rómskych komunitách, bude určite aj predmetom  ďalších rokovaní   ústredného krízového štábu, ako aj  sledovania tejto problematiky na ÚVZ SR,” tvrdí hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Bude to dramatické a rýchle?

Už bývalý premiér Peter Pellegrini scenár pre takéto komunity nepredstavil. Priznal, že to môže byť “dramatické a rýchle” ale konkrétne riešenia nenavrhol. Podobne je na tom aj nová vláda Igora Matoviča. Krízový štáb síce načrtol niekoľko riešení, konkrétny súbor opatrení však zatiaľ absentuje. Europoslanec Peter Pollár, ktorý je od utorka členom krízového štábu, v rozhovore pre Denník N povedal, že na opatreniach pracujú. Podľa neho však nie je potrebné pri jednom či dvoch nakazených uzatvárať celú osadu, ako to naznačoval minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ten hovoril o možnosti odobrať 50 náhodných vzoriek a na základe nich pristúpiť k prípadným opatreniam. Hovoril aj o prípadnom využití armády, ide však len o krajný scenár v prípade, že by obyvatelia nedodržiavali opatrenia. “Uzavretie lokalít za pomoci silových zložiek a armády SR vnímame ako krajnú alternatívu, ktorá by mohla u ľudí v komunitách vyvolať paniku a nepokoje,“ varovali mimovládne organizácie, ktoré vláde adresovali výzvu na vypracovanie konkrétneho plánu.

Približne tretina obyvateľov z vylúčených komunít nemá žiaden prístup k vode, množstvo ľudí pije vodu z potoka, v ktorej sa aj kúpu či perú. Podľa Polláka sa nám teraz môže vrátiť zlyhanie predošlých vlád, ktoré nedokázali problémy rómskych komunít vyriešiť.

 

Mohlo by vás zaujímať: