Regióny Šaľa

V Šali zavádzajú nový typ ambulantnej záchrannej služby. Pomôže najmä ľuďom z regiónov

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

 ŠAĽA – Nový typ ambulantnej zdravotnej záchrannej služby, ktorá bude slúžiť na prepravu pacientov, pomôže obyvateľom šalianskeho regiónu. Podľa primátora Šale Jozefa Belického by sa mal vďaka zriadeniu novej služby skrátiť čas výjazdov a zásahov sanitiek. Novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti z dielne Ministerstva zdravotníctva SR schválila vláda na svojom zasadnutí v stredu 27. februára.

 

„Už v júni tohto roka by mala pribudnúť práve dopravná zdravotná služba, ktorá v našom regióne chýba. Veríme, že Šaľa bude patriť medzi prvé regióny, kde túto službu uvedú do praxe,“ skonštatoval Belický. S podnetom na prešetrenie neskorých príchodov sanitiek k pacientom sa Belický v lete minulého roka obrátil na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Podnet s opisom piatich konkrétnych prípadov skončil na Ministerstve zdravotníctva SR, ktoré naň reagovalo.

„Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) vníma sťažené podmienky pri zabezpečovaní výjazdov v okrese Šaľa. Podľa aktuálneho stavu sú pacienti z regiónu Šaľa často transportovaní aj do nemocníc v Galante, Nitre a Trnave, čo zapríčiňuje predĺženie časov dojazdu, a tým aj trvanie zásahov ambulancií ZZS,“ napísalo ministerstvo v odpovedi na podnet primátora Šale. Uznalo, že v regióne absentuje aj dopravná zdravotná služba, ktorá by prevážala pacientov pri sekundárnych zásahoch z ambulancií lekárov do ústavného zdravotníckeho zariadenia. Ambulancie ZZS v Šali patria k najvyťaženejším posádkam v celom kraji.

Počet vozidiel sa zvýši o desiatky

Ambulancie budú prioritne vykonávať neodkladnú prepravu, ale zároveň v prípade potreby budú na pokyn operačného strediska tiesňového volania záchrannej zdravotnej služby vysielané aj na zásah, a to vtedy, ak nebude k dispozícii iná ambulancia záchrannej zdravotnej služby, alebo v prípade výskytu udalosti s hromadným postihnutím osôb.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) po rokovaní vlády uviedla, že súčasný počet záchraniek sa zvýši o 48 vozidiel, aby ľudia nemuseli zbytočne dlho čakať na ambulanciách. Podľa Kalavskej dopravná zdravotná služba doteraz nebola poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ale išlo o poskytovateľov s licenciami, pričom nepatrili pod operačné stredisko. Nový typ záchraniek by mal patriť pod operačné stredisko s tým, že bude k dispozícii 24 hodín denne sedem dní v týždni.