Domáce Spoločnosť

V slovenských vodách bolo minulý rok vyzbieraných viac ako 700 ton odpadu. Stojí nás to slušné množstvo peňazí

Na snímke rieka Bodva znečistená odpadom pod obcou Jasov v okrese Koššice-okolie v pondelok 26. marca 2018. FOTO TASR – Milan Kapusta

BRATISLAVA – V minulom roku nazbieral Slovenský vodohospodársky podnik v spolupráci s rybármi, dodávateľmi, ochranármi a dobrovoľníkmi na vodných tokoch a nádržiach viac ako 700 ton odpadu. Za jeho zber a likvidáciu zaplatil takmer 400.000 eur.

“Všetky tieto prostriedky mohli byt použité na opravy vodných stavieb, spriechodňovanie migračných bariér či protipovodňovú ochranu obyvateľov,” upozorňujú vodohospodári. Takmer polovicu odpadu tvoril plastový odpad, najmä PET fľaše.

Ukážkou ľahostajnosti alebo nízkej environmentálnej informovanosti je podľa vodohospodárov vodná stavba Ružín. Od roku 2013 do 2015 z vodnej hladiny a pobrežných pozemkov odstránili viac ako 3000 ton odpadu. Zaplatili za to 520.000 eur, náklady boli vďaka projektu čiastočne financované z environmentálneho fondu.

“Po ukončení projektu čistotu vodnej stavby Ružín zabezpečujeme aj pomocou špeciálnych norných stien. Náklady na čistenie sa len pri tejto jednej vodnej stavbe v bežnom roku pohybujú medzi 50.000 až 80.000 eur. Ak však príde väčšia povodeň, náklady môžu byt oveľa vyššie,” varujú.