Politika Domáce Top

V Smere rástol vďaka Ficovi, ministra z neho urobil Pellegrini

Ladislav Kamenický. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Slušný človek a odborník. Strana Smer-SD tento týždeň konečne oznámila, kto po Petrovi Kažimírovi prevezme opraty rezortu financií. Robert Fico chce už na najbližšom predsedníctve strany navrhnúť, aby bol do funkcie schválený poslanec Národnej rady a šéf výboru pre financie a rozpočet Ladislav Kamenický. Nemá za sebou škandály, nespája sa s kauzami a dobré ohlasy má nielen z radov koalície, ale aj opozície. Pre väčšinu ľudí je však budúci člen vlády veľkou neznámou.

 

Meno nového ministra financií sa v Smere nerodilo ľahko. Potom ako bolo koncom minulého roka jasné, že Peter Kažimír svoj post vo vláde opustí pre funkciu guvernéra NBS, začalo sa špekulovať o tom, kto by ho mohol na čele rezortu vystriedať. Ladislav Kamenický patril spoločne s bývalým šéfom Finančnej správy Františkom Imreczem k favoritom od samého začiatku. Neskôr sa síce objavili aj iné mená, ktoré mali sociálni demokrati zvažovať, strana od nich vždy relatívne rýchlo upustila.

Dostávalo sa mu dôvery

Napriek tomu, že Kamenický sa ako možný nástupca Kažimíra spomínal dlhodobo, pre mnohých bola jeho nominácia prekvapením. Patrí k relatívne málo známym tváram z parlamentu a jeho meno sa väčšine ľudí spája predovšetkým so šéfovaním finančnému výboru. Narozdiel od mnohých iných predstaviteľov Smeru nie je spájaný so žiadnymi kauzami a škandálmi. A to aj napriek tomu, že zastupuje hneď niekoľko pomerne významných funkcií.

Potom, ako strana Smer-SD na sneme v apríli minulého roka zmenila svoje stanovy, Kamenický bol zvolený za jedného z členov predsedníctva. Do úzkeho kruhu ho mal podľa našich informácií navrhnúť samotný šéf strany Robert Fico. Okrem toho je tiež predsedom jednej z okresných organizácii strany v Bratislave – tiež vďaka Ficovi. Napriek blízkemu vzťahu s bývalým premiérom si má tiež rozumieť s krídlom okolo Petra Pellegriniho.

Vo voľbách v roku 2012 bol na 82. mieste kandidátky strany a zásluhu na tom, že sa tam jeho meno vôbec ocitlo, má mať opäť sám Fico. O štyri roky neskôr vo voľbách v roku 2016 patrilo Kamenickému už 33. miesto. Dnes je už druhé volebné obdobie poslancom Národnej rady. Zároveň je tiež šéfom výboru pre financie a rozpočet, tiež členom výboru pre európske záležitosti.

V hre boli dlho dve mená – Ladislav Kamenický a František Imrecze. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Blízky Ficovi aj Pellegrinimu

Kamenického mal od začiatku ako možného ministra financí presadzovať Peter Pellegrini. Za svojho nástupcu ho mal chcieť aj Peter Kažimír. Naopak šéf Smeru-SD Robert Fico mal trvať na tom, že novým ministrom bude Imrecze a v strane zavládlo napätie. Vrieť to malo najmä medzi Ficom a Pellegrinim. Ešte v pondelok večer nebolo jasné, kto bude mať vedenie jedného z najdôležitejších ministerstiev do konca volebného obdobia v rukách. Isté bolo iba to, že Kažimír dnes končí a jeho stoličku dočasne prevezme premiér.

Napokon to bol Fico, kto ustúpil. “Nikto z nás nemá pochybnosti o tom, že je to človek, ktorý zvládne túto pozíciu tak, ako sme už boli navyknutí aj v prípade terajšieho ministra financií,” povedal v utorok. Pellegrini po jeho boku zasa uviedol, že Kamenický je človek, “ktorý je pripravený a po odbornej stránke zdatný prevziať takúto dôležitú pozíciu vo vláde.”

Priechodný

Koaliční partneri strany Smer-SD zatiaľ výber sociálnych demokratov veľmi komentovať nechcú. Most-Híd sa vyjadril, že ich voľbu rešpektujú, nepáčilo sa im však, že sa informáciu dozvedeli až z médií. “Rozhodnutie vedenia strany Smer-SD rešpektujeme, pána Kamenického považujeme za odborníka,” uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Poslanec za stranu SNS a člen finančného výboru Radovan Baláž pre Glob.sk uviedol, že považuje Kamenického za odborníka schopného viesť rezort financií. Vychádza pritom zo skúseností, ktoré s ním má práve z pôsobenia vo výbore. Oficiálne stanovisko strana však zatiaľ neposkytla. A to aj napriek tomu, že to bol jej predseda Andrej Danko, ktorý naliehal na smerákov, aby meno nového ministra povedali čo najskôr.

Robert Fico a Peter Pellegrini sa nakoniec na mene nového ministra financií dohodli. Zdroj: TASR – František Iván

Spokojná opozícia

Kamenický bol podľa poslankyne Jany Kiššovej (SaS) z možností, ktoré Smer-SD mal, tou najlepšou možnou voľbou. “Považujem ho rozhodne za odborníka,” tvrdí Kiššová, podľa ktorej ide o “hotového človeka”, ktorý rozumie problematike. To, či bude rok pred parlamentnými voľbami schopný ustáť tlak, ktorý na neho ako na ministra financií bude vyvíjaný, sa však podľa nej ešte len ukáže.

Pozitívne sa na nomináciu Kamenického pozerajú aj v hnutí Sme rodina. Ako povedal pre Glob.sk jeho predseda Boris Kollár, “je to veľmi slušný človek a veľký odborník.” Podľa neho ide určite o lepší výber, ako keby funkciu dostal Imrecze.

Eduard Heger z OĽaNO zasa upozorňuje, že nový minister financií nebude mať ľahkú úlohu, “lebo bude ministrom len niekoľko mesiacov a bude pre neho ako dlhoročného člena Smeru ťažké udržať si vo funkcii nevyhnutný odstup od straníckych a populistických chúťok prejesť rozpočet.”

Na funkciu si ešte počká

Ako v utorok avizoval predseda strany Smer-SD Robert Fico, Kamenického musí do funkcie ministra financií ešte začiatkom budúceho týždňa schváliť predsedníctvo strany. Súčasný šéf rezortu Peter Kažimír podá demisiu do rúk prezidenta Andreja Kisku už dnes dopoludnia. Riadením ministerstva bude dočasne poverený premiér Peter Pellegrini. Ten by mal rezort viesť v čase, keď bude koalícia rokovať o viacerých dôležitých daňových zákonoch. Kamenického čas by mal nastať až po Veľkonočných sviatkoch. Až následne chce potenciálny minister verejnosti a médiám predstaviť aj svoju víziu. “Až do môjho vymenovania sa nebudem k mojej nominácii ďalej vyjadrovať,” uviedol Kamenický a zdôraznil, že ponuku prijal s veľkým rešpektom.