Politika Domáce Top

V Smere sa konečne dohodli. Fico s Pellegrinim zajtra ohlásia, kto povedie rezort financií

Robert Fico a Peter Pellegrini majú mať rozdielne predstavy o novom ministrovi financií. Nateraz sa však dohodli. Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Je rozhodnuté. Ale len nateraz. Vo vládnom Smere-SD dospeli najvyšší predstavitelia k dočasnej dohode na riešení situácie na ministerstve financií. Podľa informácií Glob.sk Peter Kažimír skončí vo funkcii už tento týždeň vo štvrtok. Rezort v ten istý deň preberie vraj na štyri týždne premiér Peter Pellegrini. Ten to chce oznámiť verejnosti a médiám už zajtra spoločne so svojim straníckym šéfom Robertom Ficom.

 

Spoločnú tlačovú konferenciu ohlásila strana Smer-SD len dnes podvečer. Vo dvojici sa pritom premiér s expremiérom pred média nepostavili už veľmi dlho. Práve naopak. Len minulý týždeň si práve kvôli ministerstvu financií posielali vzájomné odkazy. Pellegrini má totiž o obsadení rezortu financií svoju predstavu. Fico zasa presadzuje tú svoju. Kým predseda vlády vnímal ako hotovú vec, že po skončení Kažimíra vo funkcii preberie rezort on sám, Fico to takto jasne ani zďaleka nevidel. Do kresla totiž dlhodobo presadzuje bývalého prezidenta Finančnej správy Františka Imreczeho. S tým Pellegrini nesúhlasí. V Smere sa preto už dlhšiu dobu hovorí o tichej vojne medzi najvyššími predstaviteľmi.

Situácia sa dočasne vyriešila údajne po spoločnom stretnutí Fica s Pellegrinim počas víkendu. Obaja uzavreli mier a dohodli sa, že vo štvrtok prevezme ministerstvo financií premiér – ale len na krátku dobu – podľa našich informácií na štyri týždne. Aj preto, aby deklarovali vzájomnú dohodu, sa zajtra postavia pred novinárov spolu. V strane budú zatiaľ hľadať vhodnú a vzájomne priechodnú osobu, ktorá zasadne do funkcie na posledný rok vládnutia. Rezort totiž čaká najbližšie mesiace vyjednávanie o budúcoročnom štátnom rozpočte – pre túto vládu poslednom. Peter Kažimír v politike úplne končí a odchádza do Národnej banky Slovenska.

Galéria
Kažimír vystrieda Makúcha vo funkcii v júni. FOTO TASR
O Kažimírovom odchode sa hovorilo dlho. Zdroj: TASR / Marko Erd
Zdroj: TASR / Marko Erd
V hre post ministra financií boli dlho dve mená – Ladislav Kamenický a František Imrecze. Novým ministrom sa stal nakoniec Kamenický. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next