Spoločnosť Politika Zahraničné

V Španielsku sa konajú regionálne voľby, vylúčili z nich stovky nakazených

Zdroj: TASR / AP

MADRID – Regionálne voľby poznačené koronavírusovou pandémiou sa v nedeľu konajú v severošpanielskych autonómnych regiónoch Baskicko a Galícia. Voliči musia vo volebných miestnostiach dodržiavať odstupy, nosiť rúška a nehlasujú za klasickými plentami, uviedla agentúra DPA.

 

Napriek týmto opatreniam existujú obavy, že účasť na voľbách v Baskicku a Galícii bude pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu v predchádzajúcich mesiacoch nízka. Vlnu kritiky vyvolalo rozhodnutie úradov vylúčiť z volieb približne 500 ľudí infikovaných novým koronavírusom. Odborníci označili tento krok za protiústavný.

Na voľbách v oboch regiónoch, ktoré sa mali pôvodne konať 5. apríla, sa môžu zúčastniť asi štyri milióny občanov. Prieskumy verejnej mienky nenaznačujú, že by po nich nastali zásadné zmeny v rozložení síl. Pri moci tak zrejme zostanú obaja regionálni premiéri — Íňigo Urkullu z nacionalistickej Baskickej národnej strany (PNV) a jeho galícijský kolega Alberto Núňez Feijóo z konzervatívnej Ľudovej strany (PP). Obaja ubezpečili, že voľby prebehnú za bezpečných hygienických podmienok.