Zahraničné Spoločnosť Top

V strede Mliečnej cesty sa rozžiarilo obrovské monštrum. Zhltne všetko, čo mu je nablízku

LOS ANGELES – Gigantická čierna diera uprostred našej galaxie si v súčasnosti užíva neobvykle “bohatý pokrm”. Astronómovia prišli k tomuto záveru na základe náhleho zosvetlenia obrovského monštra. Žiari tak silno, ako nikdy od začiatku jej pozorovania. Vedci tušia, čo by mohlo byť príčinou tohto úkazu.

 

“Počas 24 rokov, čo supermasívnu čiernu dieru pozorujeme, sme nič podobného nevideli,” uviedla vo vyhlásení Andrea Ghezová z Kalifornskej univerzity v Los Angeles. Vedci svoje pozorovania zverejnili v odbornom časopise Astrophysical Journal Letters. O príčinách nečakaného javu stále diskutujú.

Má hmotu štyroch miliónov sĺnk

Ako mnoho iných galaxií aj Mliečna cesta má vo svojom strede čiernu dieru. Obsahuje hmotu štyroch miliónov sĺnk. Čierne diery síce nie sú viditeľné, ale keď sa do ich gravitačného víru dostane hmota, zahrejú sa, začnú jasne žiariť, pokým následne opäť nezmiznú za svojim tzv. horizontom udalostí. Niektoré superhmotné čierne diery týmto spôsobom generujú viac žiarenia ako celá galaxia, v ktorej sa nachádzajú. 

Ilustrácia tzv. horizontu udalostí. Zdroj: National Science Foundation

Od mája žiari dvakrát jasnejšie ako obvykle

To sa však netýka čiernej diery uprostred Mliečnej cesty. “Je to za normálnych okolností celkom pokojná, neduživá čierna diera na diéte,” vysvetlila Ghezová. Vedci analyzovali 13-tisíc meraní zo 133 nocí od roku 2003. Keď sa zrazu 13. mája 2019 čierna diera rozžiarila na dvojnásobok v porovnaní s predošlými zábermi. “Veľká otázka znie, či sa dostáva čierna diera do novej fázy,” zdôraznil kolega astronómky Mark Morris. To môže znamenať, že množstvo medzihviezdneho plynu, ktorý sa do nej dostáva, sa na dlhšiu dobu zvýšilo. 

Plyn z blízkej hviezdy

Inou alternatívou môže byť napríklad veľký asteroid, ktorý do seba čierna diera vtiahla, alebo zhluky medzihviezdnych plynov, ktoré mohli spôsobiť takýto náhly ohňostroj. Ďalšou možnou príčinou môže byť neďaleká hviezda s označením S0-2 (označovaná aj ako S2), ktorá obieha centrálnu čiernu dieru po dráhe, ktorá je veľmi blízka horizontu udalostí. Pri poslednom najväčšom priblížení v lete minulého roka mohla vyvrhnúť smerom k čiernej diere obrovské množstvo plynu, ktorý teraz spadol do tmavého monštra.

Niečo podobné sa mohlo odohrať aj s objektom s označením G2 (má ísť o dvojhviezdu). V roku 2014 sa priblížil k čiernej diere a pritom mohol stratiť veľkú časť svojho vonkajšieho plášťa, tvrdia astronómovia.

Ilustrácia obežnej dráhy hviezdy S2 okolo čiernej diery v strede našej Mliečnej cesty. Zdroj: ESO

Nehrozí nám žiadne nebezpečenstvo

Ktorá s uvedených príčin je zodpovedná za náhle zosilnenie žiarenia čiernej diery, ukážu až ďalšie pozorovania. Našej Zemi nehrozí žiadne nebezpečenstvo, zdôraznili vedci. Masívne monštrum v strede Mliečnej cesty je od nás vzdialené 26-tisíc svetelných rokov a aby ovplyvnilo život na Zemi, muselo by byť jeho žiarenie najmenej 10 miliárdkrát väčšie, aké astronómovia momentálne pozorujú.