Kauzy Domáce

V stredu bude odvolacie konanie o majetku sýkorovca „Rybičku“

BRATISLAVA (SITA)- Najvyšší súd SR sa v stredu bude zaoberať odvolaním odsúdeného príslušníka skupiny sýkorovci Martina Kováča zvaného Rybička. Tomu Špecializovaný trestný súd vo februári uložil súhrnný trest odňatia slobody na dvadsať rokov. Člen skupiny bratislavského podsvetia už v roku 2015 po dohode s prokurátorom prijal trest dvadsať rokov odňatia slobody za podiel na vražde Róberta Pála, ktorá sa stala v novembri 2003 v Pezinku a za dva vražedné pokusy. Neskôr bol vylúčený z kauzy sýkorovcov prejednávanej v Banskej Bystrici na samostatné konanie. Senát vo februári súlade s návrhom prokurátora uznal vinu za členstvo Kováča v zločineckej skupine sýkorovci a jeho účasť na vražde Romana Deáka a uložil mu súhrnný trest. Rozsudok je právoplatný, čo sa týka viny, trestu a trojročného ochranného dohľadu. Kováčovi sa však nepozdávalo rozhodnutie o prepadnutí majetku a odvolal sa.

Kováča začali súdiť v roku 2015 s celým gangom sýkorovcov pod vedením Róberta Lališa, prezývaného Kýbel. Po tom, ako Kováč priznal vinu v prípade vraždy Deáka a po uzavretí dohody o vine s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry prijal trest dvadsať rokov odňatia slobody, jeho vec vyčlenili na samostatné konanie. Dohoda z roku 2015 sa týkala vraždy Róberta Pála ako člena konkurenčného gangu takáčovcov. Kováč bol viac rokov príslušníkom gangu a pohyboval sa medzi ochrankármi Kýbla ako člen jadra skupiny, ktoré sa zaoberalo najzávažnejšou trestnou činnosťou. Kováč však svoju vinu priznal a podieľal sa na objasňovaní kriminálnych skutkov sýkorovcov a ich usvedčovaní. Kováč si trest odpyká v ústave s maximálnym stupňom stráženia a po jeho vykonaní ho čaká trojročný ochranný dohľad súdu.

Róberta Pála ako vysokopostaveného člena konkurenčného gangu zavraždili sýkorovci v novembri 2003 v Pezinku a pri útoku zranili aj jeho ochrankára. Kováč priznal aj pokus zavraždiť svojho niekdajšieho partnera pri podnikaní. Podľa rozsudku sa Kováč na vražde Pála podieľal jeho sledovaním na rôznych miestach v Bratislave a v Pezinku. Bratislavského podnikateľa Romana Deáka zastrelili v októbri 1999 v bratislavskej Dúbravke. V tomto prípade Kováč vystupoval ako vodič jedného z vozidiel, ktoré pri akcii gang použil.

FOTO: Ilustračné