V švajčiarskych Alpách symbolicky pochovali ľadovec. Padol za obeť globálnemu otepľovaniu

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Vo švajčiarskych Alpách sa konala symbolická rozlúčka s ľadovcom Pizol, ktorý padol za obeť globálnemu otepľovaniu. Desiatky ľudí, mnohí v čiernom, sa v nedeľu zúčastnili na „pohrebnom sprievode“, aby si pripomenuli jeho stratu.

 

Ľadovec nachádzajúci sa v Glarnských Alpách na severovýchode Švajčiarska sa scvrkol na nepatrný zlomok svojej pôvodnej veľkosti. Podľa vedcov prišiel od roku 2006 o najmenej 80 percent svojho objemu a tento trend sa vďaka stúpajúcim teplotám ešte urýchlil. Akcia zahŕňala tiež kladenie venca na pamiatku ľadovca či príhovory kaplána a vedcov.

Symbolická rozlúčka sa konala v čase, keď do ulíc miest na celom svete vyšli státisíce ľudí, aby protestovali proti nečinnosti vlád v boji proti klimatickým zmenám. Svetoví lídri sa touto problematikou zaoberajú na klimatickom summite OSN, ktorý sa koná v týchto dňoch v New Yorku.

Viac o téme: Alpy, globálne otepľovanie, ľadovec, pohreb ľadovca, švajčiarske Alpy

Súvisiace články