Zahraničné

V Tadžikistane sa prezidentov syn stal predsedom Senátu

Emomali Rachmon. Zdroj - TASR/Tajikistan Presidential Press Service via AP

DUŠANBE – Najstaršieho syna tadžického prezidenta Emomaliho Rachmona zvolili v piatok za predsedu Senátu, čím sa posilnilo mocenské postavenie rodiny pred prezidentskými voľbami v tejto stredoázijskej krajine. Informuje o tom tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na tamojšie vládne zdroje.

Rustam Emomali (32), ktorý je zároveň starostom hlavného mesta Dušanbe, bol zvolený za šéfa hornej komory parlamentu jednomyseľne. Tadžická ústava stanovuje, že jej predseda v prípade prezidentovej smrti, odstúpenia alebo neschopnosti vykonávať funkciu preberá právomoci hlavy štátu. Emomali Rachmon (67), ktorý je pri moci od roku 1994 a ktorého súčasné funkčné obdobie vyprší v novembri, ako aj jeho syn môžu kandidovať v ďalších prezidentských voľbách, dosiaľ však ani jeden z nich tento zámer oficiálne neohlásil.

Prezidentova dcéra Ozoda Rachmonová je senátorka a slúži ako šéfka jeho kancelárie, zatiaľ čo jej manžel má druhú najvyššiu pozíciu v centrálnej banke. Prezidentových sedem ďalších detí zastáva nižšie verejné úrady. Horná komora tadžického parlamentu sa oficiálne nazýva Madžlisi millii (Národné zhromaždenie). Emomali Rachmon si v referende z roku 2016 zabezpečil osobitné kompetencie vrátane práva uchádzať sa o post hlavy štátu bez obmedzenia, pripomína stanica Slobodná Európa. Medzinárodné ľudskoprávne skupiny ho v uplynulých rokoch kritizujú za obmedzovanie náboženských slobôd, neúctu k občianskej spoločnosti a politickej pluralite.