Spoločnosť Domáce

V Tatrách je prvý lavínový stupeň, vo Fatrách už zosuvy snehu nehrozia

Ilustračná foto: TASR / Milan Kapusta

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, aktuálne platí vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách. V Malej a Veľkej Fatre je snehová pokrývka už len nesúvislá a vo všeobecnosti nepredstavuje lavínovú hrozbu. TASR o tom informoval Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

Po výraznom ochladení sa stará snehová pokrývka stabilizovala, jej povrch je tvrdý, miestami ľadový. “Problém momentálne predstavuje nový, vetrom previaty sneh v najvyšších polohách. Za poslednú periódu sneženia pripadlo v týchto polohách do desiatich centimetrov nového snehu. Nebezpečné môžu byť extrémne strmé svahy v žľaboch, depresiách a pod stenami záveterných juhovýchodných expozícií,” vysvetlil Sedlák.

Ráno bolo na horách jasno, miestami polooblačno. Už druhý deň pretrváva chladné počasie, ranná teplota sa pohybovala od mínus 14 do mínus šiestich stupňov Celzia. Počas noci v horách fúkal silný severozápadný vietor. Súvislá snehová pokrývka sa podľa Sedláka nachádza od približne 1400 metrov nad morom, v nižších polohách je tvorená iba popraškom nového snehu.