Regióny Prešov Vysoké Tatry

V Tatrách kvitnú menej bežné a vzácne prvosienky

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

VYSOKÉ TATRY – V podhorí Vysokých Tatier už bežné druhy prvosienok (prvosienka vyššia a prvosienka jarná) dokvitajú. No vo vyšších nadmorských výškach, kde jar prichádza neskôr, sa začínajú prvosienky objavovať až teraz. V mnohých prípadoch ide o menej bežné a vzácne druhy. Informuje o tom Správa Tatranského národného parku.

 

Na vápencovom podloží kvitne prvosienka holá, ktorá je žltokvitnúcou prvosienkou, a verejnosť ju nájde aj vo vysokohorskom prostredí. “Má kožovité, hladké, dužinaté listy, podľa ktorých dostala aj druhové pomenovanie,” konštatuje Správa TANAP-u. Ostatné druhy prvosienok nemajú žltú, ale ružovú až fialovú farbu. Na severných, chladných a veterných stráňach a snehových výležiskách, hlavne v subalpínskom a alpínskom stupni, rastie prvosienka najmenšia. “Jej fialové kvietky sú pritisnuté tesne pri zemi. Kvitne jednotlivo, v trsoch alebo vytvára až porasty. Jej nízky vzrast a kožovité listy súvisia s jej adaptáciou na nepriaznivé vysokohorské podmienky,” píše sa na webe Správy TANAP-u.

Najvzácnejšou zo všetkých druhov je prvosienka dlhokvetá. “Patrí medzi ružovo-fialovo až fialovo kvitnúce druhy. Jej kvety sú typické výrazne dlhou korunnou rúrkou. Na Slovensku rastie iba v Belianskych Tatrách a aj tu nie je bežným druhom a vyskytuje sa iba na niekoľkých lokalitách,” dodala Správa TANAP-u.