V Tatrách platí  druhý stupeň lavínovej hrozby

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách platí pre polohy nad 1 800 metrov nad morom mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

„Sneh z posledného výrazného sneženia už sadol a previazal sa. Počas noci a zajtrajšieho dňa sa očakáva silný vietor a zrážky, nebezpečné preto budú najvyššie položené strmé až extrémne strmé svahy a žľaby,“ priblížil Bešinský s tým, že najmä na záveterných stranách sa môžu nachádzať menšie dosky a vankúše. Tie bude možné uvoľniť hlavne veľkým dodatočným zaťažením.

Dodal, že v nižších polohách Tatier a vo Fatrách vplyvom zamrznutia vlhkej snehovej pokrývky platí malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z piatich.

Na horách sa očakáva premenlivá, prechodne miestami až veľká oblačnosť. Na mnohých miestach budú snehové prehánky alebo občasné sneženie. K večeru bude podľa Bešinského menej zrážok a lokálne aj zmenšená oblačnosť. Fúkať bude severný až severovýchodný vietor, súvislá snehová pokrývka je približne od 1 200 metrov nad morom.

Viac o téme: Fatra, lavíny, nebezpečenstvo, Tatry, turisti, upozornenie

Súvisiace články