Regióny Prešov Žilina

V Tatrách sa ojedinele môžu vyskytnúť menšie spontánne lavíny

Ilustračná foto. Zdroj: FB / Horská záchranná služba

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Vo Vysokých a Západných Tatrách platí mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Ojedinele sa tam môžu vyskytnúť menšie spontánne lavíny. Informoval o tom Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. V Nízkych Tatrách a vo Fatrách už niekoľko dní trvá malá lavínová hrozba, prvý stupeň.

 

“Na starom tvrdom snehu vo Vysokých a Západných Tatrách je uložený novší suchý sneh, ktorý pripadol v posledných dňoch. Najviac ho napadlo na severe a v záveroch dolín. Nad pásmom lesa bol nový sneh vplyvom vetra previaty najmä na južné, juhovýchodné a východné svahy, kde vytvoril snehové dosky a vankúše,” konkretizoval Kyzek s tým, že v týchto miestach je pri dodatočnom zaťažení na strmých svahoch možné uvoľniť lavínu.

Ráno bolo na horách polooblačno. Pretrváva ochladenie, teplota vzduchu sa pohybovala od mínus 16 po mínus sedem stupňov Celzia. Bolo bezvetrie alebo fúkal len mierny vietor s rýchlosťou do piatich, na hrebeňoch v nárazoch miestami do ôsmich metrov za sekundu.