Spoločnosť Zahraničné

V Texase popravili za vraždu vodcu belošského rasistického gangu

Zdroj: pixabay

WASHINGTON – V americkom štáte Texas popravili v stredu bývalého vodcu belošského rasistického gangu za vraždu ženy z roku 2002 pri meste El Paso. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

 

Justena Halla (38) vyhlásili za mŕtveho o 18.32 h miestneho času (vo štvrtok o 01.32 h SEČ) vo väznici v texaskom meste Huntsville. Halla odsúdili na smrť v roku 2005 za uškrtenie 29-ročnej ženy pri El Pase, jej telo po vražde pochoval v púšti neďaleko amerického štátu Nové Mexiko.

Podľa prokuratúry Hall zabil ženu, pretože sa vyhrážala, že prezradí existenciu laboratória na výrobu ilegálnych drog, ktoré riadil Hallov neonacistický gang s názvom “Árijský kruh”. Hallovi obhajcovia podali niekoľko odvolaní v snahe zachrániť mu život a argumentovali, že ich klient trpel duševnými problémami. Požadovali aj dodatočné testy DNA.

Hall v roku 2017 sám požiadal obhajcov, aby ukončili tieto snahy o záchranu jeho života, a vyhlásil, že je “pripravený” prijať svoj osud. Podľa miestnych médií sa Hall v roku 2016 sám označil za “besného psa”, ktorý si zaslúži byť zastrelený. Jeho obhajcovia sa napriek tomu pokúsili na súde o jeho záchranu a uviedli, že keď sa Hall odmieta brániť, je to dôkaz o zhoršení jeho duševného zdravia.

Hall je 19. väzňom v cele smrti, ktorého tento rok popravili v Spojených štátoch, a ôsmym v štáte Texas.

Texas v stredu zmenil trest ďalšiemu väzňovi v cele smrti, Bobbymu Moorovi, na doživotné väzenie. Urobil tak po tom, čo sa Moorov prípad dostal na najvyšší súd Spojených štátov. Najvyšší súd Spojených štátov v roku 2017 rozhodol, že Moore, odsúdený na smrť za vraždu pokladníka v supermarkete v Houstone v roku 1980, nemôže byť popravený pre vážne duševné poruchy.

Tento súd kritizoval aj lekárske kritériá, ktoré štát Texas uplatnil pri hodnotení duševného zdravia tohto väzňa.