Zahraničné

V Thajsku pokračujú hromadné demonštrácie proti vládnucemu režimu

Protesty v Thajsku. Zdroj: SITA/AP Photo/Gemunu Amarasinghe

BANGKOK – Vodcovia študentských protestov v Thajsku doručili v nedeľu do kráľovského paláca list, v ktorom vyzývajú na reformy, novú vládu a prepracovanie ústavy. Ide o jeden z najväčších prejavov vzdoru voči thajskej monarchii v dejinách krajiny, informuje agentúra DPA.

Víkendová hromadná demonštrácia je vyvrcholením protestov, ktoré sa od júla konajú po celom Thajsku takmer každý deň. Demonštrácie žiadajú odstúpenie thajskej vlády, na čele ktorej je premiér Prajut Čanóčchá. Vodca aktivistov Pchrit Čchivárak v nedeľu uviedol, že keďže premiér Prajut koná aj tak iba v prospech thajského kráľa Vatčirálongkóna, demonštrujúci sa rozhodli doručiť požiadavky priamo monarchovi.

Organizátori uviedli, že na víkendovom zhromaždení sa zúčastnilo okolo 200.000 ľudí, podľa polície však len okolo 20.000. Prajut sa moci v krajine ujal po vojenskom prevrate v roku 2014. Vojenská junta sa pri moci udržala aj po sporných voľbách z marca 2019. Thajsko je jednou z mála krajín, kde je v platnosti zákon, ktorý postihuje urážky kráľovského majestátu, uvádza na svojej webovej stránke stanica BBC. Urážka panovníka a monarchie alebo ich zneváženie sú v Thajsku ťažkým zločinom, ktorý sa trestá až 15 rokmi väzenia.