Zahraničné

V Thajsku sa konali smútočné obrady za obete masovej streľby

Thajsko - Zdroj: TASR/AP Photo/Gemunu Amarasinghe

BANGKOK – V Thajsku sa v pondelok konali smútočné obrady za obete masovej streľby, pri ktorej thajský vojak cez víkend zavraždil 29 ľudí. Informovala o tom tlačová agentúra DPA. Pohreby väčšiny obetí sa uskutočnili v pondelok v chrámoch provincie Nakchón Rátčchasímá, severovýchodne od metropoly Bangkok – práve v rovnomennom meste Nakchón Rátčchasímá vyčíňal v sobotu 32-ročný vojak. Najprv spustil streľbu na vojenskej základni a potom v nákupnom centre. Spôsobil tiež zranenia aj ďalším takmer 60 osobám.

Thajský premiér Prajut Čan-o-ča v prejave odvysielanom v televízii vyhlásil, že kráľ Mahá Vatčirálongkón dal svojim spolupracovníkom príkazy, aby navštívili zranených aj rodiny zabitých ľudí a poskytli im pomoc. Predseda kráľovskej rady sa v pondelok zúčastnil na pohrebe policajta v meste Nakchón Rátčchasímá (známom aj pod názvom Kchórát), ktorého útočník zastrelil. Miestne médiá uviedli, že zástupca vlády sa už v nedeľu zúčastnil na pohrebe 13-ročnej obete masakry.

Budhistické pohreby tradične trvajú niekoľko dní a vyvrcholia obradom spopolnenia. Vyše 100 policajtov držalo v pondelok na letisku v Bangkoku čestnú stráž za dvoch príslušníkov špeciálnych síl, ktorí prišli pri útoku o život. Ich pohreby sa konali v chráme v Bangkoku aj za prítomnosti premiéra. Vláda oznámila, že urýchlene vyčleňuje financie na odškodnenie obetí a ich rodín. Dobrovoľníci so žltými šatkami a modrými šiltovkami – farbami vyjadrujúcimi vernosť thajskej kráľovskej rodine – sa v pondelok ráno zhromaždili, aby pomohli pri upratovaní nákupného centra v Nakchón Rátčchasímá, ktoré leží okolo 260 kilometrov od Bangkoku.

Útočníka v nedeľu ráno (okolo 02.30 h SEČ) po zhruba 17 hodín trvajúcej dráme a neúspešnom vyjednávaní zastrelili príslušníci thajských bezpečnostných síl. Stalo sa tak v miestnom nákupnom centre v komplexe Terminal 21, kde sa muž napokon zabarikádoval. Policajti sa pokúšali s vojakom vyjednávať aj prostredníctvom jeho matky.

Začal vyčíňať v miestnych kasárňach

Seržant menom Čakrapchan Tchommá začal vyčíňať v miestnych kasárňach, kde zabil viacerých ľudí. Následne ukradol z kasární zbrane aj vojenské auto a odviezol sa do centra mesta. Tam na viacerých miestach – vrátane budhistického chrámu – strieľal z automatickej zbrane, ktorou sa mu podarilo zabiť a zraniť veľké množstvo nevinných ľudí. Fotografie a videá zachytávajúce krviprelievanie zverejnil aj na Facebooku. Jednou z prvých vojakových obetí bol jeho veliaci dôstojník, s ktorým sa údajne dostal do sporu pre peniaze.

Išlo o najhorší takýto masaker v dejinách Thajska. Viac ako tisíc smútiacich ľudí prišlo už v nedeľu a tiež v pondelok na smútočné obrady pred komplexom Terminal 21, kde kládli kvety a počúvali spev budhistických mníchov. Guvernér provincie Nakchón Rátčchasímá, Wichien Chantharanothai, povedal v nedeľu večer na tlačovej konferencii, že zabitých bolo 30 ľudí vrátane strelca a zranenia utrpelo 58 osôb.

Thajský premiér Prajut informoval, že streľba bola pokračovaním súkromného sporu o vyplatenie peňazí za predaj domu, ktorý sa odohrával medzi strelcom a svokrou jeho veliaceho dôstojníka.