V Turecku nariadili zatknutie desiatok osôb v spojitosti s protestmi v roku 2014

ANKARA – Turecká prokuratúra vydala v piatok zatykače na 82 ľudí vrátane starostu v súvislosti s prokurdskými protestmi spred šiestich rokov. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na úrady a miestne médiá.

 

Zmienené zatykače súvisia s protestmi v Turecku v októbri 2014, ktoré vyvolalo obsadenie prevažne Kurdmi obývaného mesta Ajn al-Arab (Kobané) na severe Sýrie militantmi extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Po 82 podozrivých polícia pátra v tureckom hlavnom meste Ankara a ďalších šiestich provinciách, uviedla vo vyhlásení prokuratúra. Akých konkrétnych trestných činov sa mali tieto osoby dopustiť, však nespresnila.

Uviedla, že počas protestov boli spáchané zločiny ako vražda, pokus o vraždu, krádež, poškodenie majetku, rabovanie, spálenie tureckej vlajky a zranenia 326 príslušníkov bezpečnostných síl a 435 občanov. Podľa denníka Hürriyet sa medzi osobami, na ktoré bol vydaný zatykač, nachádza aj Ayhan Bilgen, starosta mesta Kars ležiaceho na východe Turecka. Bilgen zvíťazil v komunálnych voľbách v roku 2019. Zastupoval prokurdskú Ľudovodemokratickú stranu (HDP), ktorá je druhou najväčšou tureckou opozičnou stranou v parlamente.

Odvtedy vláda zbavila mandátov 47 primátorov a starostov z HDP, pričom niektorých úrady zadržali pre obvinenia z terorizmu, uviedla strana v auguste. Turecká vláda dlhodobo obviňuje HDP z väzieb na Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turci označujú za teroristickú organizáciu, čo HDP odmieta. Vláda obvinila HDP z výziev na účasť na protestoch po celom Turecku, ktoré si vyžiadali 37 mŕtvych. HDP z násilia viní tureckú políciu.

Viac o téme: HDP, Islamský štát, krádež, nariadenie, polícia, prokuratúra, protesty, rabovanie, trestný čin, Turecko, vražda, zatknutie, zatykač, zločin

Súvisiace články