Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

V uliciach sa dnes koná zbierka Deň narcisov na pomoc pacientom s rakovinou

Dnes sa v uliciach koná Deň narcisov. ZDROJ: TASR/Františšek Iván

SLOVENSKO – Dobrovoľníci v uliciach rozdávajú žlté narcisy a zbierajú financie na podporu zbierky Deň narcisov. Zameraná je na pomoc pacientom s rakovinou. Zbierku opäť organizuje Liga proti rakovine. Upozornila, že na Slovensku pribudne ročne okolo 40 000 pacientov s rakovinou.

 

“V tento deň si potrebujeme uvedomiť, že sú okolo nás ľudia, pre ktorých spolupatričnosť a solidarita veľmi veľa znamená,” uviedla výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová. Dodala, že Deň narcisov využívajú aj na to, aby ľuďom pripomenuli potrebu prevencie, zdravotnej starostlivosti a skríningov. Poďakovala sa takmer 12 000 dobrovoľníkom, ktorí vyrazili do ulíc a všetkým, ktorí zbierku podporia.

Štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Palkovič vyzdvihol odkaz spolupatričnosti tejto zbierky. Rovnako poukázal aj na dôležitosť prevencie. “Je nutné sa zamýšľať aj nad tým, ako sa ochrániť,” povedal. Netreba podľa neho zabúdať napríklad ani na dostupné očkovania.

Zbierku možno podporiť počas štvrtka v uliciach, dobrovoľníci majú oblečené biele tričko s logom Liga proti rakovine s textom Ja som. Ich papierové pokladničky modrej farby s oranžovo-bielou potlačou a textom Deň narcisov sú prelepené ochrannými nálepkami bielej farby s modrým nápisom Deň narcisov. Okrem toho na nich bude logo ligy, číslo pokladničky, QR kód a číslo SMS 848.

Prispieť sa dá aj cez internet či formou SMS zaslaním správy na číslo 848. Hodnota správy je tri eurá. Prispieť sa dá aj na číslo účtu zbierky SK09 0900 0000 0054 5454 5454. K dispozícii sú aj ďalšie možnosti podpory. Informácie o nich a sprievodnom programe Dňa narcisov sú zverejnené na stránke www.dennarcisov.sk.

Liga proti rakovine vďaka zbierke realizuje viacero projektov. Medzi nimi napríklad onkoporadňu, má sieť onkopsychológov, poskytuje jednorazový finančný príspevok, organizuje podporné skupiny pre príbuzných a pozostalých, rodinné a relaxačné pobyty.