Spoločnosť Zahraničné

NAŽIVO V USA sa strieľalo, 13 mŕtvych a najmenej 10 zranených

Streľba si vyžiadala aj niekoľko zranených. TASR/AP

Thousand Oaks – Streľba na hostí v bare v Kalifornii si vyžiadala 13 obetí vrátane útočníka a približne 10 – 12 zranených. Páchateľ útočil v country bare, kde mali spoločenskú akciu študenti.

Udalosť sa odohrala v stredu neskoro večer miestneho času o 23:20 hodine (08:20 SEČ) v Bordeline Bar & Grill, v meste Thousand Oaks v Kalifornii. Situácia ešte nie je pod kontrolou, informovala stanica ABC.

Podľa informácií polície prišlo o život najmenej 12 ľudí, medzi nimi aj jeden policajt – zástupca šerifa. Desať až dvanásť bolo zranených.

V ten večer sa v obľúbenom country bare konala párty miestnych študentov. Vo vnútri bolo asi 200 ľudí. Jeden svedok pre ABC povedal, že strelec vypálil na ochrankára a hodil dnu dymové bomby. Potom začal strieľať na ďalších ľudí v podniku. „Jednoducho ďalej strieľal,“ povedal svedok. Strelec mal podľa neho vyzerať, ako by pochádzal z Blízkeho východu. Mal bradu a tmavú pokrývku hlavy. Ďalší svedok povedal, že páchateľ potom zastrelil ručnou strelnou zbraňou mladú pokladníčku.

John Hedge zas pre ABC7 povedal, že videl, ako podozrivý hodil dymovnicu do vchodu reštaurácie. „Stál som blízko dverí a rozprával som sa so svojím nevlastným otcom, keď som začul výstrely. Bum, bum, bum. Boli asi tri alebo štyri. Zvalil som sa na zem. Predo mnou ležal postrelený vyhadzovač.“

Iná žena opísala, že viacero ľudí bolo na tanečnom parkete v strede podniku, keď sa náhle ozvala streľba. Hľadala ochranu pod stolom, „ale keď sa ozvalo, že máme všetci utekať, bežala som z budovy najrýchlejšie, ako som mohla.“

“Jedna moja kamarátka, ktorá je dídžejka, vypla hudbu. Hodili sme na zem a počuli veľký krik,” povedal jeden zo zranených pre lokálnu televíziu KTLA. Strely podľa neho zneli ako ohňostroj.

“Bola som na tanečnom parkete a počul som streľbu, obzrel som sa a potom všetci začali kričať ´dole!´,” povedala svedkyňa pre KTLA. Potom sa na chvíľu upokojila, pokým niekto nezareval: “Vstaňte, on ide!” Devätnásťročné dievča informovalo, že ju ušliapali a nechali ležať na zemi až pokiaľ za ňou nepribehol nejaký chlap, zdvihol ju a vyvliekol von.

Útočník strieľal na obete z krátkej vzdialenosti, informoval mladý muž Ventura County Star. “Nestrieľal úplne náhodne. Potom utekal do zadnej časti baru sa ukryť. Ja som sa ukryl pod biliardový stôl.”

Cudzí ľudia sa držali za ruky

Jedno 19-ročné dievča pre Sky News uviedlo, že sa s neznámymi ľuďmi ukryla. Všetci sa držali za ruky. “Je veľa zlého na svete, ale je aj veľa dobrého a ľudia si navzájom pomáhajú,” povedala.

Strelec zneškodnený

Po streľbe polícia dostala údajného útočníka pod kontrolu. Muž bol stále v bare a policajti ho zneškodnili, povedal kapitán Garo Kuredijian z úradu šerifa z okrsku Ventura County. Páchateľ sa tak stal 13 obeťou útoku. O jeho motíve sa zatiaľ nič nevie.

Strelca identifikovali

Strelca, ktorý zabil 12 ľudí v bare na juhu Kalifornie, identifikovali ako 28-ročného Davida Longa, bývalého príslušníka americkej námornej pechoty. Informoval o tom vo štvrtok šerif z okresu Ventura Geoff Dean.

Uviedol, že polícia už v minulosti prišla s Longom niekoľko krát do kontaktu, napríklad pri dopravnej nehode alebo pri výtržnosti z apríla tohto roku, keď museli do jeho domu prísť muži zákona. Policajti vtedy uviedli, že sa choval zlostne a iracionálne. Špecialisti z tímu skúmajúceho jeho duševné zdravie však usúdili, že ho netreba dávať do väzby.

Podľa televíznej stanice CNN slúžil v námornej pechote od augusta 2008 do marca 2013. Long použil pištoľ Glock 21 s kalibrom .45, informovala agentúra TASR.

 

Livestream z miesta činu

Galéria
Na mieste zasahovalo niekoľko policajných jednotiek. TASR/AP
Na mieste ošetrili niekoľko ľudí. TASR/AP
Na mieste zasahovalo niekoľko policajných jednotiek. TASR/AP
navigate_before
navigate_next