Politika Zahraničné

V USA vyšetrujú údajné snahy o podplácanie predstaviteľov Bieleho domu

Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Americké ministerstvo spravodlivosti vyšetruje údajné snahy viacerých lobistov o podplácanie predstaviteľov Bieleho domu výmenou za udelenie milosti od dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom v stredu britská stanica BBC s odvolaním sa na dokumenty z amerického federálneho súdu.

 

Rezort spravodlivosti USA podľa portálu BBC potvrdil, že vyšetrovatelia sa začali už v auguste zaoberať “tajnou lobistickou schémou”, ktorej členovia sa údajne pokúšali aj o nadviazanie kontaktu s blízkymi spolupracovníkmi prezidenta. Sudkyňa federálneho súdu vo Washingtone Beryl Howellová povolila v utorok zverejniť husto zrevidovaný dokument, týkajúci sa žiadosti ministerstva o použitie mailovej a inej komunikácie zadržanej počas vyšetrovania, ktoré podľa rezortu potenciálnej vedie k odhaleniu “nezákonnej činnosti”. Prezident Trump medzičasom vyšetrovanie na Twitteri označil za “falošné správy”.

Zhruba polovica 18-stranového dokumentu však obsahuje vyčiernené pasáže s informáciami, ktoré súd nepovolil ukázať verejnosti. Verejne dostupná verzia neobsahuje ani žiadne mená osôb, ktoré na tejto nezákonnej schéme údajne spolupracovali. Podľa ministerstva však predmetom vyšetrovania nie je žiaden vládny predstaviteľ, približuje agentúra Reuters. Nie je pritom nezvyčajné, že americkí prezidenti posledných pár týždňov v úrade udelia zvýšené množstvo milostí, pripomína BBC. Prezident Trump len minulý týždeň omilostil svojho bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna, ktorý sa koncom roka 2017 priznal, že počas klamal Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI) o svojich kontaktoch s ruskými predstaviteľmi.