Regióny Poltár

V Utekáči stavajú nový vodovod: Starý často vykazoval poruchy

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

UTEKÁČ – V Utekáči v okrese Poltár menia staré vodovodné potrubie za nové. Investícia, ktorá sa realizuje od apríla 2021, vyjde po súťaži na dodávateľa na 432.864 eur.

 

“Ide o výmenu asi dvoch kilometrov vodovodného potrubia od vodojemu, ktorý je nad obcou,” povedal starosta Miroslav Barutiak. Pôvodný vodovod bol v obci postavený ešte v roku 1950. Dedina ho má vo vlastnej správe. “Už dlhší čas ale vykazoval množstvo porúch. Je už v havarijnom stave. Občania museli tolerovať aj časté odstávky,” uviedol ďalej starosta.

Na stavbu vodovodu získali nenávratný finančný príspevok z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Dielo by malo byť ukončené na konci tohto roku. Podľa starostu bude ale po jeho dokončení problémom platenie DPH, keďže pri tejto investícii ide pre obce o neoprávnenú položku. “Robí to približne 88.000 eur, čo je pre nás veľmi veľa a obec sa tak bude musieť opäť zadĺžiť,” pripomenul Barutiak, podľa ktorého napríklad vodárenským spoločnostiam, ktoré takéto stavby realizujú, DPH vrátia. “Už sme napísali aj list na Pôdohospodársku platobnú agentúru, aby nám, ak je to možné, v tejto veci pomohli,” doplnil.