Regióny Žilina

V Žiline sa snažia motivovať ľudí k ekologickejším spôsobom dopravy

ŽILINA – Mesto Žilina sa opäť zapojí do Európskeho týždňa mobility. Od štvrtka 16. septembra do 22. septembra pripravilo viacero aktivít, ktoré majú za cieľ zdôrazniť výhody ekologických spôsobov dopravy a alternatívneho využitia verejného priestoru.

 

Európsky týždeň mobility 2021 v Žiline sa začne 16. septembra cykloraňajkami pre cyklistov i kolobežkárov na Ulici A. Bernoláka a pokračovať bude 17. septembra akciou Parking day na parkovisku pred Krajskou knižnicou v Žiline. “Parkovacie miesta sa premenia na úžitkovo-vzdelávací priestor, kde si budú môcť ľudia bezplatne nechať skontrolovať či opraviť svoj bicykel. Popritom sa prostredníctvom knižnice môžu dozvedieť zaujímavosti a novinky zo sveta kníh, občerstviť sa kávou či dobrým jedlom. Pre deti sú pripravené zábavné aktivity,” priblížil hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík. Cieľom podujatia je podľa neho poukázať na verejný priestor, ktorý je v súčasnosti prispôsobovaný skôr autám na úkor chodcov, cyklistov a prírody.

Týždeň mobility bude 22. septembra pokračovať Medzinárodným dňom bez áut. Účelom je zdôrazniť nevyhnutnosť zvažovať cestu autom a uprednostniť cestu autobusom, trolejbusom, bicyklom alebo pešo. V Žiline bude počas tohto dňa k dispozícii bezplatne mestská hromadná doprava. “Som veľmi rád, že napriek aktuálnej situácii budeme môcť zorganizovať a ponúknuť aktivity v rámci Európskeho týždňa mobility 2021. Popri preprave osobnými automobilmi existuje aj v Žiline stále viac možností, ako cestovať ekologicky bez zbytočnej záťaže životného prostredia. Pracujeme na tom, aby sme možnosti alternatívnych spôsobov dopravy v Žiline neustále zvyšovali,” povedal primátor Peter Z dôvodu súčasnej epidemickej situácie v meste i okrese Žilina a z toho súvisiacich pravidiel COVID automatu mesto zrušilo hromadné podujatia Zaži ulicu inak (21. 9.) a Veľká jesenná cyklojazda (22. 9.). “Dôvodom prijatých opatrení samosprávy je aj to, že pri súčasnom nastavení pravidiel v jednotlivých fázach COVID automatu nie je schopná zabezpečiť ich stopercentné dodržiavanie tak, aby nebolo ohrozené zdravie účastníkov podujatí,” dodal Miškovčík.