Zahraničné Spoločnosť Top

Vakcína z Oxfordu dáva veľkú nádej. Testovanie sa dostalo do ďalšej fázy

Ilustračná foto: TASR / Dano Veselský

LONDÝN – Potešujúce správy vo vývoji vakcíny proti COVID-19. S napätím očakávaná štúdia ukázala do značnej miery pozitívne výsledky kandidáta na vakcínu. Tú vyvíjajú na britskej univerzite v Oxforde spolu s farmaceutickou firmou Astra Zeneca. Vakcína, ktorú vyvinuli vedci pod vedením Sarah Gilbertovej z oxfordskej univerzity, sa javí ako bezpečná a vyvoláva dvojitú imunitnú odpoveď.

 

Vedci konkrétne uvádzajú v britskom časopise The Lancet výsledky kombinovaných klinických fáz 1 a 2 s 1 077 ľudskými subjektmi. Tieto testy ukázali, že injekcia viedla k tvorbe protilátok a T-buniek (druh bielych krviniek), ktoré môžu bojovať proti koronavírusu.

Vakcína s názvom ChAdOx1 nCoV-19 sa vyrába z geneticky upraveného adenovírusu, ktorý spôsobuje šimpanzom nachladnutie. Vírus bol výrazne modifikovaný – po prvé pre to, aby nespôsoboval u ľudí infekcie a po druhé pre to, aby sa čo najviac podobal koronavírusu.

Ako dlho bude človek imúnny?

Podľa novej štúdie počet T buniek dosiahol vrchol 14 dní po očkovaní a počet protilátok po 28 dňoch. Skúšky ešte netrvajú tak dlho, aby bolo možné pochopiť, ako dlho po očkovaní trvá imunita. Dobrovoľníci boli sledovaní počas štúdii iba osem týždňov po imunizácii. Preto ešte nie je známe, či vysoký počet vytvorených protilátok bude účinkovať najmenej šesť cieľových mesiacov.

Okrem toho stále nie je jasné, či a ako dobre očkovacia látka funguje u starších dospelých: napríklad očkovanie proti chrípke poskytuje starším ľuďom, ktorých imunitný systém nefunguje tak dobre ako u mladých ľudí, výrazne nižšiu ochranu. V zásade by vakcína mala v ideálnom prípade chrániť pred infekciou. Ale vedci by sa uspokojili aj s tým, ak by vakcína zmiernila ťažký priebeh choroby. Inými slovami, ľudia budú menej chorí a nebudú umierať.

Ilustračná foto: pixabay

Ľahké vedľajšie účinky

U očkovaných jedincov neexistovali žiadne nebezpečné vedľajšie účinky, ale u 70 % účastníkov štúdie sa vyvinula horúčka alebo bolesť hlavy. Vedci tvrdia, že sa to dá liečiť paracetamolom.

Vakcína je v súčasnosti možno najhorúcejším kandidátom na relatívne rýchlo dostupné očkovanie proti koronavírusu. Môže sa uviesť na trh skôr ako konkurencia, pre ktorú existujú aj pozitívne, ale zatiaľ nie tak pokročilé výsledky štúdie. Približne rovnako ďaleko ako vedci v Oxforde je aj čínska spoločnosť Cansino Biologics. Aj ich nové výsledky testov – tiež so silnou tvorbou protilátok – boli prezentované v časopise The Lancet.

Distribúcia je plánovaná vopred

Výhodou vakcíny z Oxfordu je, že sa môže v oveľa kratšom čase vyrobiť jej veľké množstvo, na čom sa už dlhodobo pracuje. Astra Zeneca si už zmluvne zabezpečila výrobu 2,1 miliardy ampuliek na výrobu a mnoho krajín si vakcínu už rezervovalo, čo niektorí odborníci kritizovali.

Sarah Gilbertová tvrdí, že ešte je stále treba veľa urobiť, “aby sme mohli potvrdiť, že naša vakcína pomôže bojovať proti pandémii Covid-19”. Tieto prvé výsledky sú však sľubné. Rozhodujúca tretia fáza 3 testovania vakcíny s približne 30 000 ľuďmi sa už začala v Brazílii a Južnej Afrike a Gilbertová očakáva, že bude dokončená v septembri.

Riskantný nápad

Počas víkendu vyvolal diskusie ďalší návrh k testovaniu tejto vakcíny. Viacerí renomovaní britskí vedci (vrátane držiteľov Nobelovej ceny a bioetikov) sa vyslovili za ďalšie špeciálne skúšky, ktorých by sa zúčastnili dobrovoľníci vo veku okolo 20 rokov. Tí by boli zaočkovaní novou vakcínou a úmyselne vystavení možnej infekcii. To by malo ďalej urýchliť vývoj vakcíny.

Na jednej strane sa tieto testy považujú za riskantné a kontroverzné, pretože zatiaľ neexistuje účinná terapia proti COVID-19. Na druhej strane odborníci odhadujú riziko úmrtia zdravých 20-ročných ľudí v pomere 1 : 3 000. To je asi také vysoké riziko, aké poznáme pri darovaní obličiek.

Mohlo by vás zaujímať