Spoločnosť Zahraničné

Vakcínu proti koronavírusu dostal aj šéf Pentagónu. K očkovaniu chce povzbudiť aj ďalších ľudí

Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Šéf Pentagónu Christopher Miller sa stal jedným z prvých Američanov, ktorým bola v pondelok podaná vakcína proti novému druhu koronavírusu. Priebeh očkovania nechal Miller zaznamenať na kameru, aby tak k vakcinácii povzbudil aj ostatných Američanov, napísala agentúra AFP.

 

Americký minister obrany Miller dostal vakcínu vo vojenskej nemocnici Waltera Reeda neďaleko Washingtonu, ako vyplýva z videa, ktoré zverejnil Pentagón. Miller pri podaní vakcíny žartoval, že to nič nie je a vôbec to nebolí. Pentagón minulý týždeň oznámil, že Miller, ako aj ďalší vrcholní predstavitelia rezortu obrany budú zaočkovaní dobrovoľne a verejne s cieľom pomôcť šíriť informácie o tom, že očkovacia látka je bezpečná a účinná.

Počet obetí nového koronavírusu v Spojených štátoch – najviac zasiahnutej krajine na svete – presiahol v pondelok 300-tisíc. Očkovanie proti novému koronavírusu sa v USA začalo v pondelok – po tom, ako americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v piatok schválil pre núdzové použitie vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNtech.

Americké zdravotnícke úrady odporučili, aby vakcínu ako prví dostali zdravotníci a klienti v domovoch dôchodcov. Ešte tento týždeň by mali vakcínu ponúknuť vysokopostaveným činiteľom USA vrátane predstaviteľov Bieleho domu a ľudí pracujúcich v ich blízkom okolí. Do stredy by mali byť distribuované takmer tri milióny dávok vakcíny. Cieľom je do konca decembra zaočkovať až 20 miliónov a do marca 2021 až 100 miliónov ľudí.