Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

VAROVANIE Dnes budú vyčíňať VEĽMI NEBEZPEČNÉ búrky: Hrozia VEĽKÉ ŠKODY! Vieme, kedy a kde presne

Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk
Ilustračná foto: ZDROJ: archív zoznam.sk

SLOVENSKO – Ani cez víkend si od nepriaznivého počasia neoddýchneme. Opäť budú vyčíňať početné búrky a aj v dnes, v sobotu, budú intenzívne. Meteorológovia varujú aj pred prívalovými povodňami.

Aktualizované 12:50 Búrky už udreli vo viacerých regiónoch Slovenska. Aj dnes sme už na Slovensku pozorovali trombu. Tá je neškodná, pokiaľ nedôjde ku kontaktu so zemou, vtedy hovoríme o tornáde.

Tromba na Spiši. Zdroj: imeteo.sk/Martina Sivoňová - Spiš (SN)
Tromba na Spiši. Zdroj: imeteo.sk/Martina Sivoňová – Spiš (SN)

 

V predošlých dňoch silné búrky narobili škody. Zaplavili ulice, vytopili domy. Ako informuje imeteo.sk, včera sme zaznamenali dosiaľ najbúrlivejší deň od začiatku aktuálnej búrkovej sezóny. Ani dnes sa počasie nebude zásadne meniť od počasia z uplynulých dní. Očakávať treba početné prehánky a búrky. “Dnešné búrky nebudú vôbec odlišné od búrok v uplynulých dňoch. Naďalej počítajte s prívalovými zrážkami, ktoré budú najnebezpečnejším sprievodným javom, a okrem toho hrozí početný výskyt tromb,” upozorňujú odborníci z imeteo.sk.

Situácia sa bude počas dňa meniť

Oproti včerajšku nám však búrky nehrozia už od rána. Dnes by malo byť dopoludnia pomerne pokojné počasie. “Prvé búrky by sa mohli objavovať okolo 12:00 hod. v Prešovskom kraji a pridať by sa následne mal kraj Žilinský. V neskorších popoludňajších hodinách prepuknú búrky v Košickom, v Trenčianskom a v Banskobystrickom kraji,” predpovedá imeteo.sk.

Večer sa situácia zmení. Búrky by mali na východe slabnúť a búrková aktivita by sa mala sústrediť na západe. “Dnešné búrky budú opäť veľmi nebezpečné. Sprevádzané budú predovšetkým prívalovými zrážkami, ktoré môžu vyvolať prívalové povodne,” zdôrazňujú meteorológovia.

Výstrahy pred búrkami. Zdroj: SHMÚ
Výstrahy pred búrkami. Zdroj: SHMÚ

SHMÚ vydal na sobotu výstrahy prvého stupňa pred búrkami pre celé územie Slovenska. V okresoch Levice – západ, Banská Štiavnica, Veľký Krtíš, Krupina, Lučenec a Levice – východ platí druhý stupeň hydrologickej výstrahy pred prívalovými povodňami.

Výstrahy pred prívalovými povodňami. Zdroj: SHMÚ
Výstrahy pred prívalovými povodňami. Zdroj: SHMÚ

Intenzívny dážď môže vyvolať rozvodnenie najmä malých tokov. “Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov (stekanie vody zo svahov, zosuv svahov, bahnotok s kamením, zatopenie pivníc a suterénov, podchodov, podjazdov, podmytie cestnej komunikácie),” informujú meteorológovia.