Regióny Komárno Levice Michalovce Nové Zámky Sobrance Trebišov Top

Varovanie meteorológov pre juh Slovenska. Od pondelka očakávajte extrémne vysoké teploty a búrky s krúpami

SOBRANCE – Horúce počasie môže v pondelok a utorok (26. a 27. 7.) zasiahnuť najmä južné okresy Slovenska. Teploty tam môžu vystúpiť od 33 až do 38 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu prvého a druhého stupňa.

 

V pondelok platí výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami v okresoch Komárno, Nové Zámky, Levice, Košice-mesto, Košice-okolie, Trebišov, Michalovce a Sobrance. Teplota vzduchu tam môže vystúpiť na 33 stupňov Celzia. V utorok platí výstraha prvého stupňa pred horúčavami pre celé južné Slovensko a niektoré okresy západného a východného Slovenska. Vyšší, druhý, stupeň výstrahy platí pre okresy Trebišov, Michalovce a Sobrance. Tam sa môže teplota vyšplhať na 35 stupňov, v okrese Sobrance až na 38 stupňov Celzia. SHMÚ zároveň varuje v pondelok ráno pred rizikom búrok s krúpami na západnom a strednom Slovensku.

V okresoch Senica, Trnava, Myjava, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Púchov, Bytča, Žilina, Martin a Turčianske Teplice hrozia silné búrky s krúpami. Varuje pred nimi Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý pre tieto okresy vydal výstrahu 2. stupňa. Meteorológovia varujú, že v týchto lokalitách môžu byť s búrkami spojené prívalové zrážky s úhrnmi 40 až 50 milimetrov. Nárazy vetra môžu dosiahnuť rýchlosťou 70  až 110 kilometrov za hodinu. SHMÚ varuje do pondelkového (26. 7.) rána pred búrkami s krúpami na celom západnom a strednom Slovensku. Ústav zároveň vydal výstrahu 1. a 2. stupňa pred prívalovou povodňou. Druhý stupeň výstrah platí pre okres Trnava. Prvý stupeň pre okresy Myjava, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín a Ilava.