Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce

VAROVANIE Na trhu je NEBEZPEČNÁ kozmetika aj od ZNÁMEJ značky! Nemáte ju doma?

Extrémne nebezpečná kozmetika na slovenskom trhu. Zdroj: Pixabay

SLOVENSKO – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na výskyt viacerých nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Litve, Rumunsku, Nemecku, vo Francúzsku a v Taliansku.

 

Prvým z nebezpečných výrobkov je mlieko na zosvetlenie pokožky Lait Eclaircissant (Lichtening Milk) značky Pr. Francoise Bedon Paris, výrobcu Dermacos. Výrobok podľa hlavného hygienika Jána Mikasa obsahuje hydrochinón. “Je to látka, ktorá je určená len na profesionálne použitie a môže sa požívať iba do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie,” uviedol.

Druhým výrobkom, na ktorý upozorňuje ÚVZ SR, je nočný krém Unstress, Harmonizing Night Cream značky Christina, izraelského výrobcu Bio Kor Metics. V tomto nezmývateľnom výrobku bola podľa Mikasa zistená prítomnosť zmesi konzervačných látok Methylchloroisothiazolinone (0,0004 %) a Methylisothiazolinone (0,0001 %). “Zmes je povolená len do zmývateľných výrobkov. Výrobok môže spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb,” doplnil Mikas.

Okrem týchto výrobkov sa však najnovšie vyskytli na trhu aj ďalšie nebezpečné kozmetické výrobky, ktoré ohrozujú predovšetým mužov. Ide o mydlo značky Igienol, výrobok po holení značky D’Amaris Solea Men, tekuté krémové mydlá Tesori d’Oriente, toaletná voda Ralph Lauren. Nahlásili aj sprchové gély, sprejový dezodorant a tekuté mydlo značky Borotalco, mydlo značky English home, krém na tvár Elizabeth Arden, kolínske vody a toaletná voda pre mužov značky Free Love, šampón Vidal, krém na tvár Setablu a pleťové sérum Natura Siberica či parfum pre ženy značky Jfenzi.

Toaletná voda Ralph Lauren obsahuje zakázanú látku Butylphenyl Methylpropional. Zdroj: TASR/ÚVZ SR

Môžu spôsobiť neplodnosť

Výrobky majú v zozname zložiek uvedenú zakázanú látku Butylphenyl Methylpropional, čo je v rozpore s európskymi nariadením o kozmetických výrobkoch. Látka môže poškodiť reprodukčný systém a môže spôsobiť senzibilizáciu pokožky.

ÚVZ SR upozornil tiež na sérum na riasy, v ktorom sa nachádza látka Cloprostenol isopropylester. Tá je viazaná na lekársky predpis a výrobok nie je podľa úradu bezpečný.

Upozorňuje aj na mydlo v tvare koláčika značky il mio girasole. Poukázal na jeho tvar, vzhľad, farbu a veľkosť, ktoré sú ľahko zameniteľné s potravinou. “Z dôvodu zámeny vyššie uvedeného výrobku s potravinou môže dôjsť k požitiu výrobkov, hlavne u malých detí. Malé časti sa dajú ľahko oddeliť a deti si ich môžu vložiť do úst, čo by mohlo znamenať riziko zadusenia, alebo malé časti končiace v tráviacej trubici môžu poškodiť zdravie dieťaťa,” uviedol úrad.

Podľa ÚVZ SR je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike.