
SLOVENSKO – Podľa najnovšej bezpečnostnej správy je Slovensko krajinou s najvyšším rizikom internetových podvodov na celom svete. Aktuálne čelí ďalšej vlne podvodov, tentokrát však zameranej na SMS a e-mailové správy s cieľom vylákať od ľudí citlivé údaje. Podvodníci posielajú SMS správy v mene všetkých zdravotných poisťovní, Finančnej správy či Slovenskej pošty, ktorá len od začiatku roka zaznamenala 50 typov podvodov.
Slovákom podvodné SMS správy v mene Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) chodia už niekoľko týždňov. Mnohí z nich na to upozorňovali aj na sociálnych sieťach. Pred pár dňami vydalo varovanie aj Ministerstvo vnútra. V strede týždňa zároveň VšZP opäť upozornila ľudí, aby si dávali pozor na stále prebiehajúcu smishingovú kampaň, ktorú rieši s odborníkmi na kybernetickú bezpečnosť. Podvodníci sa vydávajú za VšZP s cieľom vylákať od ľudí ich osobné údaje.
„Podvodné správy informujú o údajnom „konci platnosti karty poistenca“ a obsahujú odkaz na falošnú webovú stránku. Upozorňujeme, že VšZP nikdy nežiada klientov o aktualizáciu údajov prostredníctvom SMS alebo internetu. Platnosť svojej karty poistenca si môžete overiť na ktorejkoľvek pobočke VšZP,“ upozorňuje na webe naša najväčšia zdravotná poisťovňa s tým, aby ľudia, ktorí takúto správu dostali, neklikali na odkaz a neposkytovali osobné ani platobné údaje.

Podvody aj v mene ďalších zdravotných poisťovní
Ministerstvo vnútra SR zároveň tento týždeň varovalo, že okrem falošných správ v mene VšZP ľudia dostávajú aj podvodné správy v mene našich ďalších poisťovní – Dôvera a Union.
„Ako tento podvod funguje? Podvodníci rozosielajú SMS, v ktorých vás informujú o falošnom dlhu a žiadajú jeho okamžitú úhradu. Správy obsahujú: Falošné číslo účtu, ktoré nepatrí poisťovni. Tlak na rýchlu platbu, inak hrozia sankcie či exekúcia. Telefónne číslo na kontakt, ktoré vedie k podvodníkom,“ priblížil priebeh podvodu rezort vnútra.
Občanom radí ako spoznať podvod a čo robiť v prípade, ak niekto takúto falošnú SMS správu dostane:
- Ako spoznáte podvod?
- Poisťovne vás nikdy nežiadajú o platbu cez SMS s neznámym účtom.
- Čísla účtov sa nezhodujú s oficiálnymi účtami poisťovní.
- Správa využíva psychologický nátlak, aby vás donútila konať hneď.
- Čo robiť, ak dostanete takúto SMS?
- NEPLAŤTE! Najprv si dlh overte priamo v poisťovni.
- Nekontaktujte číslo uvedené v správe – patrí podvodníkom.
- V prípade nejasností sa kontaktujte na oficiálnych stránkach zdravotných poisťovní.
Ďalšia vlna podvodných správ v mene Finančnej správy
Varovanie v týchto dňoch pridala aj Finančná správa SR, ktorá aktuálne čelí ďalšej vlne podvodných mailov a SMS správ v jej mene. „Aktuálne prichádza ďalšia vlna, keď daňovníkom prichádzajú dôveryhodne vyzerajúce SMS s konkrétnou žiadosťou o vrátenie dane a vyčíslenou čiastkou. Tieto podvodné SMS vyzerajú na prvý pohľad veľmi dôveryhodne. Obsahujú však klamlivé informácie o vrátení peňazí, s odkazom na elektronický formulár a vyzývajú na jeho vyplnenie údajmi k platobnej karte,“ varuje Finančná správa SR.
Finančná správa odporúča ľuďom, ktorí dostanú takúto SMS, aby ju ignorovali, neklikali na odkazy v nej a najmä v žiadnom prípade nevypĺňali citlivé údaje. V prípade pochybností môžu ľudia kontaktovať Finančnú správu prostredníctvom call centra.
50 rôznych podvodov od začiatku tohto roka
Slovenská pošta zaznamenala len od začiatku tohto roka viac ako 50 rôznych typov podvodných e-mailov a SMS správ. „Poniektorí Slováci dostali v posledných týždňoch SMS z čísla s predvoľbou Maroka so žiadosťou o doplnenie kontaktných údajov, iní správu s informáciou o tom, že ich balík bol vrátený na sklad kvôli nepresnej adrese či s požiadavkou, aby doplatili clo, inak im balík nebude doručený. Všetky mali spoločný príznak, bolo v nich uvedené, že ich odosielateľom je Slovenská pošta. Išlo však o falošné správy, v ktorých podvodníci zneužili dobré meno pošty,“ upozornila Slovenská pošta.
Cieľom podvodu je rovnako ako v prípade zneužívania mena iných inštitúcii získať od ľudí ich osobné údaje a údaje z karty. Pošta zároveň zaznamenala aj nárast podvodných telefonátov v jej mene. „Pri telefonátoch sa podvodníci môžu vydávať za zamestnancov pošty a žiadať osobné údaje alebo poplatok, aby im mohla byť doručená zásielka. Stáva sa, že volajú z utajeného čísla a tvrdia, že pošta a jej zamestnanci štandardne takéto čísla využívajú. Slovenská pošta však zdôrazňuje, že pracovníci a kuriéri pošty nikdy nevolajú z utajeného telefónneho čísla,“ priblížila priebeh podvodu.

Pošta vyzýva klientov, aby v prípade akýchkoľvek pochybností o správe doručenej v mene Slovenskej pošty, vždy kontaktovali poštu prostredníctvom jej oficiálnych kontaktov.
Slovensko je pre online podvodníkov najobľúbenejšou krajinou na svete
Slovensko je krajinou s najvyšším rizikom internetových podvodov na svete. Na druhom mieste sa umiestnil Vietnam a na treťom Česko. Mimoriadne časté sú podvody na zoznamkách, pričom Slovensko a Česko sa umiestnili v prvej desiatke najohrozenejších krajín. Vyplýva to zo správy Gen Threat Report za štvrtý kvartál vlaňajška, o ktorej spoločnosť Gen informovala minulý týždeň.
Ktoré platformy podvodníci využívajú najčastejšie? Viac sa dozviete na ďalšej strane.