VAROVANIE Slovenskom sa extrémne rýchlo šíri NOVÝ PODVOD! Pozrite si, ako vykrádajú bankové účty, kým nie je neskoro

SLOVENSKO – Naša najväčšia banka najnovšie upozorňuje na online podvod, ktorý sa šíri raketovou rýchlosťou. Podvodníci aktuálne využívajú na získanie peňazí známu mobilnú aplikáciu. Len od začiatku roka sa pokúsili ľudí obrať už o viac ako 400-tisíc eur.

Slovenská sporiteľna (SLSP) vydala v týchto dňoch varovanie pred novým typom podvodu, ktorý sa šíri veľmi rýchlo. Podvodníci útočia na rodičovské city už dlhšie, avšak aktuálne sa presunuli do online priestoru. Kým ešte donedávna presviedčali svoje obete, aby im vyhodili peniaze z okna v igelitkách, teraz využívajú mobilnú aplikáciu Whatsapp. Vďaka tomu sa im darí cieliť aj na mladšie vekové skupiny.

Medziročný nárast až o 3000 %

Podvodná správa znie napríklad takto: „Ahoj mami, toto je moje nové čislo. Toto si môžeš uložiť. Môžete mi poslat whatsapp.“ Podľa SLSP je tento typ podvodov s falošnou rodinou, resp. Fake family podvod, v posledných mesiacoch na radikálnom vzostupe. Svedčia o tom aj nasledujúce čísla. Zatiaľ čo v roku 2023 sa pokúsili kyber podvodníci takto obrať klientov banky „iba“ o 13-tisíc eur, minulý rok to bolo až o 3000-percent viac.

Za prvé dva mesiace tohto roka podvodníci dokonca prekonali celý minulý rok. „Len v januári a februári sme identifikovali takéto podvody v hodnote až 436 222 eur,“ uviedol šéf bezpečnosti v SLSP Ján Adamovský. Za celý rok mohlo ísť až o 2 milióny eur. Zdôrazňujeme, že tieto sumy sa týkajú iba identifikovaných podvodov medzi klientmi jednej banky. Celkovo je tak rozsah podvodu na Slovensku zrejme ešte ďaleko väčší.

Ako prebieha podvod?

Aktuálny podvod prebieha tak, že dieťa cez Whatsappový čet požiada svojho rodiča, aby zaňho zaplatil účet, pretože sa mu pokazil telefón a nevie sa dostať k svojej bankovej aplikácii. „Ak sa rodičovi zdá čudné, že si jeho dieťa zmenilo telefónne číslo, napíše mu, že sa mu pokazil mobil, nefunguje mu display, a že si musel požičať náhradný, až kým nebude ten jeho opravený. Podvodník následne okamžite pošle rodičovi platobné údaje a požiada ho, aby spravil okamžitú platbu,“ priblížila banka.

V prípade, ak to rodič z akéhokoľvek dôvodu nevie spraviť, požiada ho o fotku platobnej karty, z ktorej si okamžite stiahne peniaze. Pomedzi to nezáväzne s rodičom konverzuje, pýta sa ho, čo robí, aby vyvolal dojem, že naozaj ide o jeho dieťa. Samozrejme na záver rodičovi sľúbi, že mu platbu vráti. Banky si zároveň všimli, že podvodníci začali smerovať platby na slovenské bankové účty, čo vyzerá oveľa dôveryhodnejšie ako zahraničné účty, kam smerovali svoje obete ešte minulý rok. Aj preto môže byť oveľa ťažšie odhaliť, že ide o podvod.

Ako vyzerá podvodná komunikácia? Pozrite si ukážky v galérii:

Banka radí, ako sa chrániť

Podvodníci okradnú pri tomto type podvodu svoju obeť priemerne o 1400 eur. Banka zároveň informovala, že ešte minulý rok dominovali investičné podvody a bazáre. Teraz však už idú do úzadia. Banka zároveň radí, ako sa chrániť pred podvodníkmi vydávajúcimi sa za blízkych:

  • Zavolajte alebo napíšte synovi/dcére/blízkemu na číslo, ktoré máte uložené a overte, či si naozaj zmenili číslo.
  • Nepodľahnite emočnému nátlaku a nikdy neposielajte peniaze, kým si nie ste istý/á, že s vami naozaj komunikuje vaše dieťa/váš blízky.
  • Kontaktujte banku  – banka môže o danom podvode vedieť a poradiť vám.

Viac o téme: peniaze, podvod, SLSP, WhatsApp

Súvisiace články