Vatikán zbavil kňazstva duchovného v Česku pre podozrenia zo zneužívania detí

PRAHA – Vatikán zbavil kňazského stavu českého duchovného pre aféru spojenú s pohlavným zneužívaním maloletých. Kňaz na farnosti v obci Velhartice uvádzaný len iniciálkami V. Z. tak stratil možnosť vykonávať kňazské povolanie. Informoval o tom v stredu server Hlídací pes s tým, že rozhodnutie ešte nie je definitívne.

 

Informáciu potvrdil pre server aj samotný kňaz, ktorý však uviedol, že došlo k zásadným procesných chybám, ktoré sú napadnuteľné. Z tohto dôvodu podal na polícii odvolanie.

Bývalý cirkevný sudca Jan Rozek však povedal: „Kňazstva zbavuje vždy Vatikán, nie je to možné inak.“ Proti Rímu sa podľa neho odvolať nedá.

Údajné obete zneužívania intervenovali priamo vo Vatikáne u arcibiskupa Charlesa Sciclunu, ktorý sa vyšetrovaním takýchto prípadov zaoberá.

V polovici januára 2019 bol V. Z. odvolaný z funkcie administrátora farnosti Velhartice. Prípad vyšetrovala aj česká polícia, no vlani 5. novembra ho odložila ako premlčaný.

Viac o téme: duchovný, katolická cirkev, kňaz, sexuálne zneužívanie, Vatikán, Velhartice, zbavenie kňazstva, zneuźívanie detí

Súvisiace články