Domáce Spoločnosť Kauzy Top

Väzba nie je jediná možnosť. Gábor Gál uprednostňuje elektronické náramky, jeden nosí aj Rusko

Väzba podľa Gála nie je vždy to správne riešenie. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Tento týždeň sa niesol aj v znamení  kauzy Greenpeace. Aktivisti vyšli na vežu v baniach v Novákoch, polícia ich zatkla a sudkyňa poslala do vyšetrovacej väzby. Kontroverzný rozsudok sa nepáčil ani generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi, ktorý aktivistov prepustil na slobodu. Vyjadril sa tiež minister spravodlivosti, ktorý hovoril o využívaní iných možností, ako je vyšetrovacia väzba. 

 

K vyšetrovacej väzbe súdy väčšinou pristupujú pri ťažších zločinoch alebo v prípadoch, kedy hrozí, že by sa skutok opakoval, alebo by mohlo dôjsť k mareniu dôkazov či ovplyvňovaniu svedkov. Ako neskôr priznal Jaromír Čižnár, prípad aktivistov nebol vyhodnotený správne.

“Vo všeobecnosti mi však robí „vrásky na čele“ enormný nárast väzobných stíhaní, ktorých výsledkom je pomaly 100 percentná obsadenosť väzníc. Pritom novozavedené inštitúty, ako napr. elektronický monitoring, ktorý majú sudcovia k dispozícii, sa z rôznych dôvodov nevyužívajú,” povedal Gábor Gál v súvislosti so zadržanými aktivistami.

V tejto súvislosti podnikol aj ďalšie kroky. “Dnes som sa stretol s predsedom vlády Petrom Pellegrinim. Na osobnom stretnutí som ho informoval o situácii v rámci rezortu spravodlivosti pri ukladaní trestov. Zhodli sme sa na tom, že je žiaduce, aby sa alternatívne tresty aj tresty iné, ako väzobné stíhania už konečne v našej spoločnosti v 21. storočí ujali,” informoval minister.  “Môj rezort dokončí zákonnú zmenu v tejto súvislosti, rovnako budeme spolupracovať so všetkými zainteresovanými štátnymi orgánmi (napr. prokuratúra, polícia, súdy…) a budeme kompetentné osoby zároveň aj školiť,” sľubuje.

Riešenia vidí najmä vo väčšom využívaní elektronických náramkov. Sú podľa neho efektívne a šetria peniaze. “Minister spravodlivosti SR má za to, že prax v SR preukázala, že ide o efektívny nástroj, ktorý na páchateľov pôsobí výchovne a zvyšuje mieru ich úspešnej reintegrácie do spoločnosti,” tvrdí v stanovisku ministerstvo spravodlivosti.

“Miera porušovania povinností/obmedzení/zákazov je v doposiaľ zrealizovaných prípadoch na úrovni 4,4 %, pričom v týchto prípadoch došlo následne k potrestaniu kontrolovanej osoby (priemerná „medzinárodná“ miera porušovania sa uvádza na úrovni 6 %). Zároveň náklady na väzňa sú denne 10-násobne vyššie ako na človeka s elektronickým náramkom,” informuje rezort.

Gábor Gál sľubuje riešenia. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Podľa hovorkyne ministerstva spravodlivosti existuje rad prostriedkov, ktoré majú súdy k dispozícií. “Sú nimi peňažná záruka, záruka, (písomný) sľub, dohľad probačného a mediačného úradníka- pri písomnom sľube a záruke zväčša obvinený odovzdáva aj pas,” napísala pre Glob.sk Zuzana Drobová.

Situáciu vraj ministerstvo riešiť chce, nie je to však také jednoduché. “Už v októbri parlament schválil malú novelu z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorá umožní alternatívne tresty využívať vo väčšom meradle a tiež zefektívni pole pôsobnosti mediačných a probačných úradníkov,” informoval rezort prostredníctvom hovorkyne. “Aktuálne ukončujeme tiež proces paragrafového znenia veľkej novely, ktorá by zásadným spôsobom zmenila využívanie náramkov. V prvom rade sa však musí v rámci tejto problematiky zmeniť prístup tak prokuratúry ako aj samotných sudcov,” tvrdí rezort.

 

Vrah na slobode

V júni tohto roka otriasla Slovenskom správa o útoku v centre Bratislavy. Na Obchodnej ulici napadol muž z Dunajskej Stredy Filipínca Henryho. Útočník kopal Henryho do hlavy a spôsobil mu tým krvácanie do mozgu, následkom čoho po pár dňoch v umelom spánku zomrel. Policajtom sa podarilo krátko po incidente, na základe opisu svedkov, zadržať a obviniť Juraja H. Ten si celý incident zachytil na video. Filipínec Henry sa mal snažiť ochrániť svoje dve kolegyne, ktoré mal Juraj H. obťažovať.

Vyšetrovateľ vtedy podal návrh na väzbu. Okresný prokurátor sa však rozhodol, že útočníka prepustí na slobodu. V odôvodnení svojho rozhodnutia uvádzal, že nevidel skutočnosti naznačujúce, že by mohlo dôjsť k pokračovaniu jeho skutkov. Po silnom verejnom tlaku prípad prevzala krajská prokuratúra a útočníka zatkla. Táto kauza otvorila diskusiu nielen o bezpečnosti hlavného mesta, ale aj o využívaní vyšetrovacej väzby.

 

Rusko má len náramok

Ešte vo štvrtok sme vás informovali, že vyšetrovateľ podal návrh na obžalobu Pavla Ruska a ďalších troch ľudí z podsvetia za pokus o vraždu Ruskovej bývalej obchodnej spoločníčky Silvie Volzovej. Polícia ho v tejto súvislosti vyšetrovala od minulého roka. Do väzby ho vzali len na čas nevyhnutný na to, aby vypočuli dôležitých svedkov. Rusko sa mal ešte v deväťdesiatych rokoch pokúsiť objednať si vraždu Volzovej u bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka. On sám o tom vypovedal.

V kauze zmeniek TV markíza je obvinený Marian Kočner, Pavol Rusko aj Štefan Ágh. Na snímke Pavol Rusko a Marian Kočner v roku 1998.
Foto: Archív – TASR, Vladimír Benko

Rusko je spolu s Marianom Kočnerom obvinený aj v kauze falšovania zmeniek. Hoci Kočnera polícia kvôli tejto kauze zadržiava, Rusko vyviazol len s elektronickým náramkom, ktorý monitoruje jeho pohyb.

Bašternák prepísal majetok

Podnikateľ Ladislav Bašternák je vinný zo spáchania zločinu neodvedenia dane a poistného, za čo dostal nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Previnil sa uplatnením neoprávnenej vratky DPH voči svojej spoločnosti BL 202 v súvislosti s kúpou 12 bytov v komplexe Five Star Residence. Šlo o vratky vo výške takmer dva milióny eur. Rozsudok si vypočul na Okresnom súde Bratislava II.

Svoju vinu priznal a skutok oľutoval. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

Ladislav Bašternák na súde priznal vinu a oľutoval svoj čin. Zdroj: TASR/Martin Bauman

V Bašternákovom prípade ide o ekonomickú kriminalitu. Prokurátor okrem iného žiadal aj prepadnutie majetku. V tomto prípade však súd nepovažoval za potrebné uvaliť na Bašternáka vyšetrovaciu väzbu. Známy podnikateľ tak len krátko pred súdom svoj majetok prepísal na členov rodiny.