Domáce Spoločnosť Kauzy Top

Väzba pre aktivistov z Greenpeace postavila na nohy politikov aj generálneho prokurátora

Aktivisti ešte v stredu vošli do areálu Hornonitrianskych baní a na vežu zavesili 15 metrový plagát. Foto: Vlado Benko jr/Greenpeace

BRATISLAVA – Kauza Greenpeace naberá na obrátkach. Do hry vstúpila už aj generálna prokuratúra. Jaromír Čižnár tak bude skúmať rozhodnutie Okresného súdu v Prievidzi, ktorý poslal v nedeľu 12 aktivistov za mreže. Tam čakajú na súd. Práve rozhodnutie o väzbe vyvolalo vášne a reakcie dokonca aj na politickej scéne, najmä preto, že stredajšia akcia prebehla zo strany aktivistov nenásilne. Sudca sa však obával, že budú pokračovať vo vykonávaní trestnej činnosti. Tou bolo vyvesenie transparentu “skončite dobu uhoľnú” na ťažobnú vežu v areáli Hornonitrianskych baní. 

 

„Generálny prokurátor Slovenskej republiky Jaromír Čižnár si dnes t. j. 3.12.2018 vyžiadal príslušný spisový materiál v súvislosti so žiadosťou o odňatie veci z pôsobnosti Krajskej prokuratúry Trenčín a zároveň za účelom preskúmania postupu orgánov činných v trestnom konaní. Zároveň bolo uložené námestníkovi Krajskej prokuratúry Trenčín, aby spisový materiál bol doručený na Generálnu prokuratúru SR ešte dnes,” napísala hovorkyňa Andrea Predajňová pre Glob.sk.

Okresný súd v Prievidzi v nedeľu rozhodol o väzobnom stíhaní 12 aktivistov organizácie Greenpeace Slovensko v súvislosti s protestom na ťažnej veži v areáli baní v Novákoch zo stredy 28. novembra. Aktivisti čelia obvineniu z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva. Dôvodom takzvanej preventívnej väzby je podľa sudcu obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe podali všetci obvinení sťažnosti.

Vyšetrovacia väzba sa pritom nevyužíva vo všetkých prípadoch. “Vo všeobecnosti mi robí „vrásky na čele“ enormný nárast väzobných stíhaní, ktorých výsledkom je pomaly 100 percentná obsadenosť väzníc. Pritom novozavedené inštitúty ako napr. elektronický monitoring, ktorý majú sudcovia k dispozícii, z rôznych dôvodov nevyužívajú,” reagoval minister spravodlivosti Gábor Gál na rozhodnutie súdu.  “Hoci spôsob napĺňania misie medzinárodnej organizácie Greenpeace je mnohokrát diskutabilný a neraz vykazuje známky porušenia zákona, na druhej strane mnohokrát sa im takouto odvážnou činnosťou podarilo nielen upozorniť ale prinútilo aj konať kompetentné orgány v problémoch celosvetového významu ohrozujúceho životné prostredie ako aj ľudské zdravie,” napísal rezort.

Polícia ešte v stredu zadržala pätnásť aktivistov po tom, ako vyvesili 15-metrový transparent na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní. FOTO TASR – Radovan Stoklasa

Toto nezvyčajné opatrenie voči Greenpeace prekvapilo aj rezort životného prostredia. „Za dohladateľné obdobie vo vzťahu k envirorezortu nikdy neprekročili etické hranice, vždy boli slušní, konštruktívni a poukazovali na konkrétne otázky ochrany životného prostredia. Ako ministerstvo, tak aj inšpekcia sa obávajú, že vyšetrovanie aktivistov Greenpeace vo väzbe vytvára obraz, že medzi ekologickými aktivistami a kriminálnikmi neexistuje rozdiel. To z hľadiska ochrany životného prostredia na Slovensku môže predstavovať veľmi nešťastný signál,“ uviedlo MŽP na sociálnej sieti.

Situácia okolo 12 mladých ľudí vyvolalo búrlivé reakcie zo strany politikov už počas víkendu. Mnohí vzatie do väzby odsudzujú.

Nesúhlasné stanovisko ešte cez víkend zaujal aj premiér Peter Pellegrini.

Väzba pre aktivistov sa nepáči ani opozícií. Strana Sloboda a Solidarita už dnes ráno vyzvala Jaromíra Čižnára k činu. “Toto je znak diktátorských režimov. Netvrdíme, že je správne vniknúť do cudzieho objektu, ale väzobné stíhanie za to, že chceli vyvesiť transparent, je nad rámec toho, čo je primerané. Vyzývam prokurátora, aby ukončil túto dobu uhoľnú,” vyhlásil šéf SaS Richard Sulík.

Predseda parlamentu Andrej Danko vyzýva k rešpektovaniu súdu. “Bez akceptácie rozhodnutí súdov nie je možné budovať právnu spoločnosť. Vyjadrovať sa k akémukoľvek rozhodnutiu súdu nie je úlohou politikov,” poznamenal Danko.

Výnimočná situácia

“Je to prvýkrát v histórií Slovenskej republiky, keď enviro aktivistov za nenásilnú akciu, pri ktorej nebol nik zranený a ani nebol poškodený majetok, budú riešiť vo vyšetrovacej väzbe,” napísala si organizácia Greenpeace na svoju sociálnu sieť.

“Ide o inštitút, ktorý sa bežne využíva u mimoriadne nebezpečných zločincov, u ktorých hrozí, že budú pokračovať v trestnej činnosti, alebo hrozí, že by sa pokúsili utiecť pred spravodlivosťou. Nikdy vo vyše 40-ročnej histórii Greenpeace sa pritom nestalo, že by sa aktivisti vyhýbali zodpovednosti za svoje činy. Podnikneme všetky dostupné právne kroky, aby sme aktivistov dostali na slobodu. Nedáme sa zastrašiť,” napísali.

Na podporu aktivistov sa organizujú aj podporné zhromaždenia.  “Včera v Belgicku demonštrovalo 75 000 ľudí za ochranu klímy. Na konci poslali našim aktivisyom odkaz podpory zdvihnutím rúk. Dúfame, že sa vidíme dnes večer na Nám. SNP o 18.00,” napísala si organizácia Greenpeace na sociálnu sieť.