Domáce Spoločnosť

Väzenská a justičná stráž má ako jediná z V4 psov na hľadanie výbušnín. Rozdelení sú po celom Slovensku

ZVJS má vo svojom stave 149 psov, pričom systematizovaný stav je 162 psov. Ilustračné foto. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) má ako jediný z väzenských služieb krajín V4 služobných psov vycvičených na vyhľadávanie výbušnín. TASR to uviedol riaditeľ odboru ochrany Generálneho riaditeľstva ZVJS Milan Kotek. Odbor ochrany metodicky usmerňuje, kontroluje a koordinuje činnosť služobnej kynológie v ZVJS.

 

“Aktuálne má ZVJS k dispozícii deväť psov na vyhľadávanie výbušnín. Tí sú so svojimi psovodmi teritoriálne rozdelení po celom Slovensku. Pri nahlásení bombového poplachu, napríklad v budove niektorého zo slovenských súdov, sú operatívne schopní zasiahnuť,” priblížil Kotek.

ZVJS má vo svojom stave 149 psov, pričom systematizovaný stav je 162 psov. Komplexne služobnú kynológiu v rámci celého zboru, vrátane výcviku a jej priameho výkonu zabezpečuje 117 príslušníkov zboru.

Služobná kynológia ZVJS zohráva v špecifických podmienkach väzenských zariadení svoje nezastupiteľné miesto, zdôraznil ďalej riaditeľ odboru ochrany Generálneho riaditeľstva ZVJS. To, či už v rámci prevencie na elimináciu prieniku nepovolených vecí do ústavov, ale aj ako prvok bezpečnosti a ochrany.

Úlohy kynológie

Medzi hlavné úlohy služobnej kynológie patrí nielen zvyšovanie účinnosti bezpečnostného systému zboru, ochrana a stráženie objektov zboru, ale aj zaistenie bezpečnosti pri eskortách na súdne pojednávania, či režimových činnostiach. Ďalej pri zabezpečovaní bezpečnosti pri protiprávnom konaní obvinených, odsúdených alebo iných osôb, a najmä vyhľadávanie omamných a psychotropných látok a nástražných a výbušných systémov.

Z plemien služobných psov ZVJS momentálne využíva najčastejšie plemeno nemecký ovčiak, druhé najčastejšie plemeno je belgický ovčiak. Zastúpenie však majú aj rotvajler, holandský ovčiak, veľký bradáč a weimarský stavač. Dĺžka výcviku každého psa je individuálna, pretože je závislá aj od príslušnej kategórie vycvičenosti, a preto môže trvať až 16 mesiacov.