Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

Vážna hudba u vás v obývačke. Koncerty bez publika vám prinesú umelecké vyžitie

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Koronavírus sa postaral o zatvorenie všetkých kultúrnych inštitúcií. Výnimkou nie je ani Slovenská filharmónia, ktorá zatvorila svoje brány až do odvolania. Napriek tomu nezabúdajú na návštevníkov a milovníkom hudby pripravili niekoľko zaujímavostí. Nechýbajú online symfonické, komorné, ale ani organové koncerty. Po veľkom úspechu sa rozhodli rozšíriť svoju ponuku o nový cyklus živých koncertov pod názvom Koncerty bez publika.

 

Život doma a bez hudby si mnohí nevedia ani len predstaviť. Najmä milovníci vážnej hudby si v týchto chvíľach nemôžu vychutnať historické priestory Slovenskej filharmónie s poriadnou dávkou zvučných tónov. Inštitúcia preto nezaháľa a v online priestore spustila nový cyklus živých koncertov – Koncerty bez publika. ,,Slovenská filharmónia chce svojimi Koncertmi bez publika obohatiť ponuku kultúrneho vyžitia hudby milovanej verejnosti počas pandémie koronavírusu, ale tiež podporiť umelcov, ktorých súčasné opatrenia pripravili o možnosť koncertovať,” dodala filharmónia.

Každý utorok o 19:00 sa tak môžu nadšenci tešiť na špičkových interpretov, ktorí sa predstavia v rámci sólových recitálov, alebo na vystúpenia komorných duet z Koncertnej siene Slovenskej filharmónie bez prítomnosti publika. Diváci si mohli už pozrieť klavírny recitál Jakuba Čižmaroviča.

V utorok 21. apríla sa predstavia manželia Jarovci – Filip Jaro, člen kontrabasovej skupiny Slovenskej filharmónie, s klavírnym sprievodom Xénie Jarovej. Spolu tvoria zoskupenie Sperger Duo. V druhej polovici koncertu vystúpi slovenský huslista Juraj Tomka a klavirista Maroš Klátik.

 

Niečo pre školákov

Okrem toho sa online hudobný archív filharmónie postará aj o ďalšie koncerty. Pripravili dokonca špeciálny časový rozvrh zverejňovania koncertov.

Pre potreby školákov pripravili sekciu koncertov Filharmonická škôlka. Vždy v stredu o 8:30 ponúka inštitúcia koncerty špeciálne pripravované pre rodičov a deti, ktoré sa rovnako ocitli v nemilosrdnej situácii.

Učiteľom zase poslúži sekcia Hudobných akadémií. Obsahuje výchovné koncerty, ktoré môžu využiť práve pedagógovia základných umeleckých škôl, ale aj základných škôl. Koncerty pridáva filharmónia vždy v piatok o 9:30. ,,Časy zverejňovania sú prispôsobené aktivitám v rodinnom prostredí s malými deťmi. Pre školy, abonentov a návštevníkov sme zachovali časy, v ktorých sú zvyknutí prichádzať na koncerty,” vysvetľuje filharmónia.

 

Online koncertom sa tešia mnohí milovníci hudby. Zdroj: SITA / Slovenská filharmónia

Veľkolepé umenie

Slovenská filharmónia rovnako vytvorila sekciu Symfonických koncertov, ktorú aktualizuje vždy vo štvrtok o 19:00. V sekcii nájdete tiež záznamy koncertov Slovenského filharmonického zboru.

Alternatívne typy koncertov nájdu nadšenci v sekcii Komorné koncerty a to vždy v nedeľu o 16:00. Ako dodáva filharmónia, ponuka sa bude striedať s koncertami Slovenského komorného orchestra.

Nechýba ani sekcia Organové koncerty, ktorá je aktualizovaná v nedeľu o 11:00.

Ak náhodou v danom čase nestihnete niektorý z koncertov, nič nie je stratené. ,,Uvedené časy sa týkajú noviniek, prvého zverejnenia. Od toho momentu zostávajú odkazy k dispozícii permanentne, na neobmedzenú dobu,” dodala inštitúcia.

 

Zverejnené kocerty zostávajú v archíve. Zdroj: SITA / Slovenská filharmónia

Mohlo by vás zaujímať:

Filharmónia je pre verejnosť zatvorená do odvolania. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček