Regióny Bratislava Košice Domáce Spoločnosť Top

Vážne havárie, kolabujúca doprava aj zlomeniny. Poľadovica ešte nekončí, Slováci pripravte sa

Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

BRATISLAVA – Slovensko sa dnes zobudilo do šmykľavého rána. Takmer na celom území Slovenska zúri poľadovica, ktorá spôsobila viaceré vážne problémy nielen chodcom, ale aj vodičom. Pre šmykľavé cesty ráno kolabovala doprava na hlavných ťahoch do Bratislavy, mestské časti v Bratislave upozorňujú aj na zastávky, ktoré pripomínajú čistý ľad a hrozí na nich nebezpečenstvo úrazov. Ako by sa ale mali správať ľudia – chodci a vodiči v prípade, ak nastane situácia podobná tej dnešnej? 

 

Prvá poľadovica tohtoročnej zimy udrela na hlavné mesto v plnej sile. Na cestách sa tvorili obrovské kolóny, ľudia chodili opatrne, chodníky totiž neboli upravené. Bratislava tak pripomínala ľadovú krajinu. Tí, ktorí sa rozhodli ísť do práce autom, museli ráno nedobrovoľne podstúpiť rozcvičku v podobe oškrabávania vrsty ľadu, ktorá sa vplyvom mrazu a padajúceho mrznúceho dažďu vytvorila na oknách áut.

Komplikovala sa aj cesta do práce a škôl. Vodiči a cestujúci museli počítať s rozsiahlymi kolónami so zdržaním od 10 minút až do hodiny. Najhoršia situácia bola z južného smeru, konkrétne z okolia Dunajskej Lužnej, kde hlásili vodiči asi hodinové zdržanie. s výrazným zdržaním okolo 30 až 60 minút museli vodiči počítať v Ivanke pri Dunaji v smere od Bernolákova do Bratislavy. Dvadsaťminútové zdržanie bolo nahlásené medzi Mostom pri Bratislave a Hornými Dielmi, ale aj na D1 pred vjazdom do hlavného mesta, pred Prístavným mostom v smere od Senca. Problémy zaznamenali aj v Trnavskom kraji, kde policajti evidovali väčší počet škodových udalostí, ako tomu bolo za posledné dni. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pred poľadovicou výstrahy už od skorého rána až do rána nasledujúceho dňa.

SHMÚ vydal na územie celého Slovenska výstrahy pred poľadovicou až do stredajšieho rána. Zdroj: SHMÚ

Mesto zareagovalo operatívne

Glob.sk vo veci oslovil aj bratislavský magistrát. Podľa hovorcu radnice Petra Bublu bolo mesto na poľadovicu pripravené na základe výstrahy a predpovede SHMÚ. “Podľa predpovede SHMÚ bola možnosť tvorby poľadovice 10-20%. Avšak situácia sa v noci oproti predpovedi zhoršila. Operatívne sme zareagovali. S celomestským posypom (teda všetky chodníky a cesty v správe mesta) sa začalo o 4,30 hod. na základe pokynu nášho dispečingu dodávateľovi. Nasadených bolo 44 veľkých sypačov nad 4t na odhŕňanie a posyp ciest, 11 sypačov do 4t, 100 ručných pracovníkov vrátane havarijných čát,” vysvetlil Bubla. Ako dodal, k nim sa od rána pridali aj 9 zamestnanci komunálneho podniku. Rovnako uviedol, že na magistrát im bol doručený jeden podnet týkajúci sa posypu chodníka v Podunajských Biskupiciach. “Ten bol aj vybavený. Okrem toho bol lokálny problém zjazdnosti Potočnej ulice v Rači, na čo sme tiež promptne reagovali a vyslali havarijnú čatu na lokálne presypanie úseku. V starostlivosti o chodníky pokračujeme – predpoveď je podobná aj na túto noc,” uzavrel Bubla.

Mestá potrápili silné námrazy na chodníkoch a cestách, operatívne museli vyslať pracovníkov zimnej údržby. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

Rovnako sa na poľadovicu pripravilo aj mesto Košice, kde minulý týždeň podobne silno udrela poľadovica. Vtedy skončili v nemocnici stovky ľudí. Ako uviedol hovorca radnice Vladimír Fabián, od noci sú v teréne zamestnanci mestských podnikov a firmy Kosit, ktorá v meste zabezpečuje zimnú údržbu. Ako pre Glob.sk uviedol, všetky chodníky a cesty v správe mesta sú zjazdné a zatiaľ neevidujú žiadny problém so zabezpečovaním zimnej údržby z dôvodu poľadovice. “Na celom východnom Slovensku nastala v súvislosti so silnou poľadovicou krízová situácia. Aj keby sme mali k dispozícii niekoľkonásobné množstvo techniky a ručných pracovníkov, nevedeli by sme okamžite odstrániť následky poľadovice zo všetkých chodníkov v našom meste,” uviedlo mesto po minulotýždňovej poľadovici v metropole východu.

Pomaly ďalej zájdeš

Polícia upozorňuje na staré známe heslo: “Pomaly ďalej zájdeš.” Ako dodáva, v prípade šmyku dáva vodičom nižšia rýchlosť nielen viac času na reakciu, ale tiež výrazne znižuje hrozbu zranenia. Podľa polície je potrebné pozerať sa ďalej a predvídať. V prípade brzdenia radia, aby vodiči brzdili vtedy, keď sú kolesá vyrovnané. “Predídete tak prípadnému šmyku. Pred ostrou zákrutou spomaľte naozaj výrazne,” varuje polícia. Ďalšou radou pre vodičov na cestách s poľadovicou je, aby nerobili na vozovke prudké pohyby. “Udržiavajte si odstup, ‘nelepte’ sa zbytočne na auto pred vami,” uzavrela polícia.

Centrálne príjmy praskajú vo švíkoch

Poľadovica si však vyžiadala svoju daň aj na zraneniach. A to aj pri tých najmenších a najzraniteľnejších. Ako informoval Národný ústav detských chorôb na sociálnej sieti, v súvislosti s nepriaznivým počasím museli od rána ošetriť už 10 detí. “Z toho jedno sme si museli nechať u nás a ostatné boli ošetrené na našom urgentnom príjme. Tak si dávajte pozor, nech Vás čo najmenej u nás vidíme z tohto dôvodu,” uviedli v statuse.

Kritická situácia je aj v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB). Ako Glob.sk informovala jej hovorkyňa Eva Kliská, centrálne príjmy nemocnice pocítili nepriaznivú situáciu razantne a prakticky praskajú vo švíkoch. “Počas dnešného dňa sme ošetrili takmer 100 ľudí. Najčastejšie naši lekári a zdravotnícky personál ošetrili ľahšie úrazy ako pomliaždeniny, podvrtnutia, tržné rany, pri ktorých stačilo ambulantné ošetrenie. Výnimkou však nie sú ani zlomeniny dolných a horných končatín, úrazy hlavy a chrbtice,” konkretizovala Kliská. Ako dodala, mnohí z týchto pacientov zostali hospitalizovaní v nemocnici. “Vzhľadom k pretrvávajúcemu nepriaznivému počasiu apelujeme na zvýšenú opatrnosť chodcov.”

Na sociálnej sieti sa okrem toho objavilo aj video, ktoré zdieľala karloveská samospráva. Na nej je vidno, ako nebezpečne sa musia chodci a cestujúci pohybovať na zastávkach MHD, ktoré pripomínajú ľadovú plochu na korčuľovanie. Podľa Dopravného podniku Bratislava zatiaľ neevidujú žiadny problém v súvislosti s prepravou MHD, či sťažnosti od cestujúcich. Dispečing DPB, a.s. vyhlásil na 14-tu celomestský zásah na solenie obratísk, tratí, vozovní a zastávok MHD, ktoré má podnik v správe,” uviedla hovorkyňa Adriana Volfová.

Seniori, ostaňte radšej doma

Glob.sk v súvislosti s poľadovicou oslovil aj prezidenta Slovenského červeného kríža a odborného zástupcu Viliama Dobiáša. Ten odporúča starším ľuďom, aby radšej nevychádzali z domu. Na druhej strane je ale podľa jeho slov veľmi účinné, aby ľudia chodili ako “tučniaci”. Princíp je jednoduchý – ťažisko tela treba držať na prednej nohe, neodporúča sa, aby sa váha tela rovnomerne rozložila do oboch nôh, ako tomu je pri bežnej chôdzi. “Deti a mladí ľudia väčšinou podvedome zaujmú tento druh chôdze, keď je šmykľavo. Starí ľudia, naopak, zrejme chcú ukázať, ako vedia rezko kráčať ako mladí ľudia, tí tento druh chôdze nedodržiavajú,” konštatuje Dobiáš. Ako dodal, najčastejšie sa pri poľadovici stretávajú s pádmi, ktoré sú sprevádzané pomliaždeninami alebo modrinami na tele.

“To je ten najjednoduchší prípad, ktorý síce bolí pár dní, ale pomerne rýchlo prejde. Stretávame sa ale aj so zlomeninami a úrazmi hlavy. Ľudia keď padajú, zvyčajne ide o také prekvapenie, že nestihnú zareagovať a rukami zaujať nejaký obranný postoj a často si udierajú hlavu,” vysvetlil Dobiáš. Ako dodal, najviac takéto problémy postihujú starších ľudí vo veku nad 65 rokov. Vplyvom modernej doby sa ale stáva, že k zlomeninám prídu rýchlejšie aj 40-tnici a mladší. “Vďaka tomu, že si všetci usilovne pestujeme osteoporózu, sa kosti mladým ľuďom lámu aj pri menších úrazoch,” dodal. Pády, ktoré vyústia až do úrazu hlavy, sú podľa Dobiáša nebezpečné v tom, že pri zlomenine človek bežne pôjde do nemocnice, ale ak si narazí hlavu, tak pôjde domov.

Z áut sa v Bratislave stali ľadové škrupinky. Zdroj: Glob.sk

Ohrození sú najmä starší ľudia, ktorým tento úraz môže vyústiť až do krvácania do mozgu. V prípade, ak nie je takýto človek pod dozorom, môže to spôsobiť až smrť. Z toho dôvodu odporúča chodcom, aby neváhali investovať do kvalitnej protišmykovej obuvi, ktorá vyjde zhruba na 100 eur. Existujú však aj protišmykové návleky, ktoré sa v niektorých obchodoch so športovým oblečením dajú kúpiť zhruba za 10 eur. “Ľudia sú ale veľmi ľahostajní, nemyslia na to, že sa aj takýmto spôsobom môžu chrániť,” uzatvára Dobiáš.

Buďte obozretní

Podľa dopravného analytika Jána Bazovského je najväčší problém pri jazde v takýchto sťažených podmienkach v neskúsenosti vodičov. “Ide o udalosť, ktorá sa dá predvídať. Už keď vodič ide k svojmu autu, tak vidí, že je pokryté vrstvou ľadu. Vtedy si treba veľmi dobre rozmyslieť, či je potrebné, aby išiel práve autom. Najlepší spôsob, ako zvládnuť túto mimoriadnu situáciu, je nechať auto doma. Prípadne počkať, kým sa situácia na vozovke nezmení napríklad pracovníkmi zimnej údržby, ktorí ju sprejazdnia,” odporúča Bazovský. Treba si ale dať pozor na nástrahy, ktoré sa môžu vyskytnúť na cestách – vrstva námrazy sa na niektorých úsekoch môže, ale nemusí nachádzať.

Problematické sú podľa jeho slov aj mosty, kde na vozovku prúdi vzduch nielen zhora, ale aj zdola. Dôležité je, aby si vodiči najskôr vyskúšali brzdnú dráhu vozidla, aby ich nič neprekvapilo. Upozornenie dáva aj chodcom. “Treba si uvedomiť, že auto má istú brzdnú dráhu, ktorá je pri poľadovici oveľa väčšia, a ak sa človek neuvážene rozhodne vstúpiť na vozovku, ten vodič to nemusí stihnúť ubrzdiť. Preto prosím chodcov, aby boli v takýchto situáciách ohľaduplnejší,” uzavrel Bazovský.

Chodci musia byť pri poľadovici nesmierne opatrní. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

Mohlo by vás zaujímať