Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Vážne PROBLÉMY bánk! Majú sa Slováci báť o svoje PENIAZE? Zisťovali sme viac

peniaze
Čaká nás banková kríza na Slovensku? ZDROJ: Pixabay (ilustračná foto)

SLOVENSKO – Začiatkom mesiaca došlo v USA ku krachu viacerých bánk a problémy neobišli ani švajčiarsku banku Credit Swiss. Keďže sa začalo hovoriť o kríze v bankovom sektore, mnohých Slovákov zaujíma, či sa treba niečoho obávať. Čaká nás na Slovensku rovnaký scenár?

 

Aj keď v poslednom období rastú úrokové sadzby na úveroch a hypotékach, toho najhoršieho sa podľa všetkého obávať nemusíme. “Slovenské banky patria k najstabilnejším a najodolnejším v rámci EÚ. Obyvatelia Slovenska sa o svoje úspory a peniaze v bankách nemajú dôvod obávať,” prezradil pre zRegiónu.sk Peter Majer, vedúci oddelenia komunikácie Národnej banky Slovenska. 

NBS k tejto problematike nedávno vydala aj oficiálnu tlačovú správu, v ktorej víta komplexný súbor opatrení prijatý švajčiarskymi orgánmi s cieľom upokojiť situáciu a podniknúť potrebné kroky v záujme stability. Európsky bankový sektor je podľa jej slov odolný s vysokou úrovňou kapitálu a likvidity. Úroveň kapitálu dokonca dosahuje jednu z najvyšších úrovní za posledné roky.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

“Na slovenské banky sa v rámci Jednotného mechanizmu dohľadu aplikujú všetky regulatórne požiadavky a podliehajú harmonizovanému dohľadovému prístupu Európskej centrálnej banky,” uviedla NBS vo svojom vyjadrení.

Je potrebné rozdeliť úspory do viacerých bánk?

Na Slovensku funguje Fond na ochranu vkladov, ktorého hlavnou činnosťou je ochrana vkladov fyzických a právnických osôb uložených v bankách. Do tohto fondu sú povinné prispievať všetky banky so sídlom na Slovensku. V prípade neschopnosti banky vyplácať svoje záväzky ich vypláca práve Fond na ochranu vkladov. Horná hranica krytia vkladu je 100 000 eur pre jedného vkladateľa v jednej banke.